Dokonalý triumf jezdců Elkov Kasper – titul má Bárta

Naprostým triumfem skončil mistrovský závod elitní kategorie mužů v časovce na trati v Kovářově. Jezdci nejlepší české stáje obsadili prvních pět míst, Jan Bárta vybojoval již svůj sedmý mistrovský trikot v této disciplíně a celkově osmý. Za ním skončili vítěz loňského silničního závodu Michael Kukrle se ztrátou půl minuty a třetí Jakub Otruba byl pomalejší o 54 vteřin. Obhájce titulu Josef Černý (Quick-Step Floors Cycling Team) obsadil sedmé místo.

Sedmatřicetiletý kyjovský rodák Bárta, který patří dlouhodobě k nejlepším českým profesionálům, se radoval z časovkářského zlata naposledy v roce 2019. Loni ve slovenských Bánovcích nad Bebravou i předloni v Mladé Boleslavi skončil shodně druhý za Černým, ten však dnes nastoupil po nemoci a na jeho výkonu to bylo vidět.

Bárta měl desetivteřinový náskok před Otrubou již na prvním mezičase a ten neustále zvyšoval. Černý na čtvrtém místě na něj ztrácel 12 vteřin, ale v pak zpomaloval a klesal. Výborně si rozvrhl síly i Kukurle, na prvním mezičase byl třetí, na druhém byl již na pomyslném stříbrném stupni a tak to také skončilo. Za trojicí nejlepších byli klasifikování bývalí cyklokrosaři Adam Ťoupalík a Michael Boroš.

„Myslím, že připraven jsem byl dobře. Sportovní ředitelé mi připravili dobré závody, nemusel jsem moc cestovat a to bylo velmi dobré. Prvních pět kilometrů se mi nejelo úplně Top, ale pak se mi jelo dobře a dopadlo to suprově. Myslím, že pro celý tým je dnešní úspěch super, nemohlo to dopadnout snad ani lépe. Odhadl jsem si dobře tempo a měl zprávy z trati. Již po prvním mezičase jsem měl náskok a to vždy jezdce podpoří,“ řekl Jan Bárta.

Mathias Vacek, velký talent české cyklistiky potvrdil ve svých dvaceti letech na cyklistickém mistrovství republiky roli favorita v časovce jezdců do 23 let. Předloňský juniorský evropský šampion zvítězil v barvách CK Příbram – Fany Gastro na trati dlouhé trati 39,4 km v jihočeském Kovářově o 1:190 před Petrem Kelemenem (Tudor Pro Cycling Team) a bronz bral Jakub Ťoupalík ze stáje Elkov Kasper.

Vacek navázal na čtyři roky starý triumf z mistrovské časovky v juniorské kategorii, tehdy vyhrál rovněž před Kelemenem. Vacek si připsal další úspěch v sezoně, v jejímž úvodu vybojoval senzační etapové vítězství v závodu WorldTour Kolem SAE. Do elitního seriálu v dalším průběhu sezony již nemohl zasáhnout, protože jeho tehdejší tým Gazprom-RusVelo byl po ruské invazi na Ukrajinu z mezinárodních akcí vyloučen a přerušil činnost.

„Poslední tři týdne jsem se časovce věnoval intenzivněji. Bylo to docela dlouhé, ale do toho závodu jsem si věřil a dopadlo to výborně. Neměl jsem žádnou krizi, nezpomaloval jsem.

Silniční závod ale bude složitější. Jsou zde týmy s docela velkým počtem závodníků a bude složité vymýšlet na ně taktiku. Dám ale do toho všechno a snad to vyjde,“ řekl Mathias Vacek.

Slovenský titul mezi vybojoval Jan Andrej Cully (Pro Cycling Aone), mezi ženami vystoupila na nejvyšší stupeň Nora Jenčušová (BEPINK) 30:24.

Muži – elite (39,4 km):

1. Bárta 49:30, 2. Kukrle +30, 3. Otruba +54, 4. A. Ťoupalík +2:16, 5. Boroš (všichni Elkov Kasper) +2:36, 6. Jakoubek (ATT Investments) +3:21, 7. Černý (Quick-Step Floors Cycling Team) +4:37.

Muži U23 (39,4 km):

1. M. Vacek (CK Příbram – Fany Gastro) 49:51, 2. P. Kelemen (Tudor Pro Cycling Team) +1:19, 3. J. Ťoupalík +1:54, 4. Řeha (oba Elkov Kasper) +2:07, 5. Rotter (ATT Investments) +3:17, 6. Bittner (Development Team DSM) +3:23.