MTB

Český šampionát XCO míří premiérově do Harrachova!

Český šampionát XCO míří premiérově do Harrachova!

ŠKODA AUTO Mistrovství České republiky horských kol v Olympijském cross-country (XCO) se uskuteční v Harrachově od 19. do 22. srpna 2021. 

Organizace se ujali pořadatelé maratonského seriálu horských kol Prima CUP a ŠKODA AUTO Český pohár v maratonu. Pořadatelé přicházejí podobně jako u maratonu s novinkami a pojímají závod cross country ve zcela nové divácky atraktivní režii.

Harrachov se tak v letošním roce stane městem, kde se budou udělovat dva české bikové tituly a to v disciplínách olympijského cross country a maratonu. 

Prvně se budou udělovat tituly v olympijském cross country a to od 19. do 22. srpna. Termín závodu je zvolen s ohledem na Olympijské hry, místo tradičního 29. týdne v roce, až na srpen. Očekává se tak účast jezdců kompletní české XC špičky včetně reprezentantů. Maratonský titul bude udělován o měsíc později, 18. září na závodě Prima CUP – Kross Harrachov.

Zajímavostí je, že oba národní tituly mezi muži drží česká jednička Ondřej Cink. V ženách bude titul v cross country obhajovat Jitka Čábelická a v maratonu Jana Czeczinkarová. 

Divácky atraktivnímu závodu olympijského cross country má pomoci nová disciplína Short track, kterou jezdci znají ze Světového poháru horských kol. V této disciplíně se tak bude prvě udělovat národní titul. Inspirací byl průkopnický čin pořadatelů z Nového Města na Moravě, kteří v roce 2017 jako první zavedli ve Světovém poháru závod v Short Tracku (XCC). Za XCC se budou udělovat body do celkového hodnocení IZOMAT Cupu a výsledky ovlivní i řazení na start mistrovského závodu XCO. Tím se posílí význam finálových závodů, kde bude možnost získat více bodů a rozhodnout o pořadí poháru. Dalším benefitem bude možnost získat až 50 bodů do rankingu UCI díky tomu, že je závod v Short Tracku na ŠKODA AUTO MČR v Harrachově zaregistrován v kalendáři UCI jako národní šampionát (CN).

Tradičně se pojedou i týmové štafety MČR XCR (Team Relay), které budou stejně jako v roce 2020 rozděleny pro kategorie žáků a Elite. 

V sobotu se představí hlavní program se závody kategorie Elite. Domácí šampionát bude také započítán jako finálový závod IZOMAT Cup ČP MTB XCO 2021.

V Harrachově vyvrcholí i dětské závody IZOMAT Minime MTB CUP.

Naplánován je i závod elektrokol ŠKODA AUTO MČR E-MTB, který se konal prvně v roce 2020 na Dolní Moravě.

Program ŠKODA AUTO MČR MTB XC 2021 Harrachov:

  • Čtvrtek, 19.08.2021   XCC Short Track (Junioři a Elite)
  • Pátek, 20.08.2021   XCR Team Relay (štafety – žáci a Elite)
  • Sobota, 21.08.2021   XCO Cross-country olympic (Kadeti až Elite), stream:
  • Neděle, 22.08.2021   E-MTB XC a IZOMAT Minime, stream:

Podrobnosti k závodu naleznete na www.poharmtb.cz/mcr-harrachov

Autor článku: Filip Švestka