MTB

Bikery čeká ME v Srbsku, Cink si chce spravit chuť

Bikery čeká ME v Srbsku, Cink si chce spravit chuť

Dnešním závodem štafet bude zahájeno mistrovství Evropy v cross country horských kol, které hostí srbský Novi Sad. V dějišti se už chystá dvacet českých reprezentantů včetně olympioniků Ondřeje Cinka a Jitky Čábelické.

Zejména Ondřej Cink by si v Srbsku rád spravil chuť po smůle z olympijského závodu, kde ho defekt vyřadil z boje o některou z medailí.

„Po Tokiu jsem potřeboval dva až tři dny volna, abych se srovnal především psychicky, protože mi chvilku trvalo, než jsem si přebral v hlavě, co se v závodě vlastně stalo. Ale pomohlo to a nastavil jsem si hlavu zase na další cíle v sezóně a začal zase tvrdě trénovat,“ řekl Cink.

„Poslední týden byl tréninkově opravdu těžký, ale zvládl jsem to. Tady v Srbsku je dost vedro, ale to mám rád,“ uvedl jeden z favoritů mužského cross country.

Pořadatelé zvolili jako lokalitu pro šampionát historickou vojenskou pevnost Petrovaradín dominující městu nad řekou Dunaj. Závodníci budou na trati zdolávat úskalí v podobě sjezdů po hradních schodech, tunely, prudké výjezdy po historické dlažbě pevnosti apod.

„Trať je hodně zvláštní, tak uvidíme, jak se mi na ní v závodě pojede, ale spíše vše směřuji k poslednímu srpnovému víkendu do Val di Sole na mistrovství světa,“ prozradil Cink.

I Čábelická si naordinovala po návratu z Japonska domů krátké volno. „A pak hned následoval týden tréninku v Jizerkách. Bylo potřeba se trošku srovnat a nabrat síly do závěru sezóny, který bude velmi náročný. Mistrovství Evropy bude prvním startem po olympiádě, proto jsem ráda, že pojedu štafetu. Bude to skvělé rozjetí. Trať je tu zajímavá, vypadá trochu cyklokrosově, techniku zde nahrazují schody, ale bude se to hodně zajídat,“ řekla česká ženská jednička.

Už dnes zahájí šampionát boje ve štafetách, které se i letos jedou v šesti lidech – zastoupen musí být jeden závodník z každé kategorie. Za Česko jsou nominováni Ondřej Cink, Jitka Čábelická, z kategorie U23 Jan Zatloukal a Tereza Sásková, junior Filip Konečný a juniorka Karolína Bedrníková.

„Do závodu nastupujeme v nejsilnějším možném složení. V minulém roce jsme obsadili velmi dobré páté místo, což je s ohledem na sílu a složení ostatních týmů umístění, které bych považoval bych za úspěch i nyní,“ uvedl reprezentační trenér Viktor Zapletal.

V pátečním Eliminatoru se představí Simona Spěšná, Jana Czeczinkarová, Zuzana Šafářová, Adéla Holubová, Patricie Srnská a Tereza Tvarůžková, z mužů pak Samuel Jirouš, Jan Sáska a Lukáš Kobes.

Nominace reprezentace ČR – muži elite: Ondřej Cink, Jan Škarnitzl, Jan Vastl, Lukáš Kobes, ženy elite: Jitka Čábelická, Tereza Tvarůžková, Jana Czeczinkarová.

Muži U23: Samuel Jirouš, Jan Sáska, David Šulc, Jan Zatloukal, ženy U23: Adéla Holubová, Tereza Sásková, Zuzana Šafářová, junioři: Filip Konečný, Filip Jech, Václav Veverka, juniorky: Karolína Bedrníková, Simona Spěšná, Patricie Srnská.

Program ME – čtvrtek, 17.00: štafety, pátek, 16.30: eliminator (kvalifikace), 18.30: eliminator (finále). Cross country – sobota, 11.00: junioři, 13.00: juniorky, 16.00: muži U23. Neděle, 10.30: ženy U23, 13.00: ženy, 16.00: muži.

Foto: Robin Nevřala, ČSC

Autor článku: Jan Krůta