Český juniorský triumf na SP v Táboře

Světový pohár v cyklokrosu konečně odstartoval. V Táboře triumfovali v juniorském závodu domácí jezdci – z prvenství se radoval Matěj Stránský, navíc jej doprovodil na stupně vítězů jako třetí Matyáš Fiala. Mezi naší dvojici se dokázal vklínit italský jezdec Lorenzo Masciarelli.

Jezdci v českých trikolórách se hned po staru objevili hodně vepředu. Do terénu vjel první Švýcar Gustav Wang a na čele se v prvním kole vytvořila pětičlenná skupina v níž byl i dva naši nejlepší jezdci, v první desítce byl také Matyáš Kopecký.

Situace se ale rychle měnila. Ve třetím kole se poprvé na čele objevil domácí favorit Stránský a za něj se posunul Masciarelli a spolu s ním se držel domácí táborský Fiala. Stránský na okruhu dokazoval, proč byl do zrušení světového juniorského žebříčku na vedoucí pozici.

Na nic nečekal a ostrým tempem soupeřům sice pomalu, ale neustále ujížděl. Za ním se usadila dvojice Fiala a Masciarelli a ta zase měla k dobru dalších deset vteřin před dalšími jezdci. Do posledního šestého kola vjížděl Stránský s náskokem 11 vteřin před italským jezdcem a o další tři vteřiny zpět Fiala a tak to vydrželo až do cíle.

„Po dvou kolech jsem viděl, že Švýcar je prošitý, a tak jsem za to vzal. Do závodu jsem nešel s žádným plánem. Dvě kola jsem soupeře sledoval a pak zaútočil a nemusel jsem jet ani na krev. Byl to ale těžký závod, více než jsem předpokládal. Byl to první velký mezinárodní start a jistě mi to vítězství zvedne sebevědomí,“ řekl v cíli Stránský.

I jeho reprezentační spolujezdec Fiala byl s bronzem spokojen. Od třetího kola jsem se snažil jezdit za Italem v háku, vepředu byl přece spolujezdec a pochopitelně jsem jej nechtěl sjíždět. V závěru byl Ital ve výjezdech přece jen silnější a na mě zbylo třetí místo.“

Odlišný byl závod juniorek. Hned od začátku se na čele usadila Britka Zoe Backstedová, za ní byla Marie Schreiberová z Lucemburska a třetí Lucia Bramatiová (It.). Z našich závodnic odstartovala nejlépe Julia Kopecky, která byla čtvrtá, o dvě místa za ní byla Karolína Bedrníková. Kopecky ale dlouho své postavení neudržela, když nedokázala rychlé tempo akceptovat.

Vedoucí trojice jela samostatně. Lucemburčanka se sice snažila na vedoucí Britku dotáhnout, ale ta si svoji pozici bezpečně kontrolovala a dojela si pro jasné vítězství. Schreibertová bez problému skončila druhá, stejně jasně si bronz udržela Bramatiová. Za trojicí nejlepších projelo cílem duo francouzských krosařek a šestá skončila nejlepší z našich Bedrníková, osmá dojela Kopecky.

Závodu mužů U23 dominovali Britové. Zvítězil Thomas Mein před Benem Turnerem a třetí skončil Ivan Feijoo Albert ze Španělska. Z našich krosařů byl nejlepší na pátém místě Jakub Říman.

Hned po staru šli Britové na čelo a držet se jich snažili Loris Rouiller ze Švýcarska, který v Táboře zvítězil na mistrovství Evropy v roce 2017 mezi juniory a k naší radosti o dvacetiletý Jakub Říman. Na zrychlení Meina nedokázal reagovat nikdo, a tak jeho náskok rychle rostl.

Smůla potkala krátce po startu domácí naději Šimona Vaníčka, který se po pádu několika jezdců před ním také ocitl na zemi. Nevzdal se, a přestože byl poslední s velkou ztrátou, tak se rychle prokousával startovním polem kupředu.

Po dvou třetinách šestikolového závodu měl již Mein půlminutový náskok, ze skupiny pronásledovatelů nejlépe zvládl technickou pasáž Rouiller a před Římanem, Feijoo Albertem a Turnerem si vybojoval malý náskok. Ambice na zisk medaile vzaly Římanovi překážky. Zatímco soupeři je zvládli v sedle, český jezdec je překonával s kolem na zádech a rázem ztratil s nimi kontakt. Ztrátu sice dokázal smazat, ale když stejný obrázek přineslo závěrečné kolo, tak byl konec.

„Byl to těžký závod a doplatil jsem na to, že překážky jsem neskákal. Každé kolo jsem si musel ztrátu dotahovat a v posledním okruhu jsem na to neměl síly a to rozhodlo. S pátým místem jsem sice spokojen, ale mrzí mě, že to nevyšlo na bednu,“ řekl po závodu Jakub Říman.

1.Stránský (ČR) 41:22, 2. Masciarelli (It.) +, 3. Fiala (ČR) +13, 4. Siffredi (It.) +27, 5. Wang (Švýc.) +32, 6. M. Kopecký +35, …10. Jindřich +1:04, 16. Dostál +1:28, 18. Seeman +1:42, 20. Doležal +1:45, 24. Kubík +2:35, 28. Fruhauf +4:00, Jech (všichni ČR) nedokončil.

Juniorky:

1. Backstedtová (Brit.) 38:18, 2. Schreiberová (Luc.) +11, 3. Bramatiová (It.) +1:05, 4. Onestiová +1:22, 5. Burquierová (obě Fr.) +1:28, 6. Bedrníková +1:47, …8. Kopecky +2:18, 12. Růžičková +3:15, 15. Jeřábková +4:03, 17. Drbohlavová (všechny ČR) +4:21.

Muži U23:

1. Mein 49:19. 2. Turner (oba Brit.) +31, 3. Feijoo Alberte (Šp.) +31, 4. Rouiller (Švýc.) +32, 5. Říman (ČR) +46, 6. Richard Andrade (Fr.) +1:07, …18. Vaníček +3:14, 19. Hula +3:15, 20. Kučera (všichni ČR) +3:49.