Cyklokros

Brandová a M. Vanthourenhout vítězí v Táboře

Brandová a M. Vanthourenhout vítězí v Táboře

V elitních kategoriích úvodního díku Světového cyklokrosového Světového poháru v Táboře kralovali Belgičané a Nizozemky. Podle předpokladů se vyvíjel závod mužů. Stal se soubojem Belgičanů s Nizozemci a navrch měli belgičtí závodníci. Vyhrál Michael Vanthourenkout před evropským šampionem Eli Iserbytem a Wouten van Aertem. Michal Boroš dokončil na 28. místě.

Mezi ženami kompletní stupně vítězek vítězek obsadily v pořadí Lucinda Brandová, Ceylin del Carmen Alvaradová a Denise Betsemaová Nizozemky. Nejlepší z našich jezdkyň byla Karla Štěpánová, ale skončila až na 29. místě.

První vyklidil pozice z favoritů belgický mistr Laurens Sweeck, který nezvládl přeskočit překážky a ocitl se na hlavně. Přestože otřesen pokračoval v závodu, tak bez naděje útočit na nejvyšší příčky.

Tempo udávali M. Vanthourenhout, van Aert, Toon Aerts a Iserbyt a velmi dobře se držel i Corne van Kessel z Nizozemí a jeho krajan Lars van den Haar. Po nepřesvědčivém startu, kdy do terénu vjížděl až kolen pětadvacáté pozice, se pomalu začal posouvat výše Boroš. Ale stop mu na další posun kupředu vystavil defekt ve čtvrtém kole po němž se hluboko propadl až do čtvrté desítky.

Na vítěze takřka čtyři minuty. „Měl jsem bohužel defekt hned za depem, což mě stálo tu skupinku o patnácté místo, na které jsem si dneska věřil. Stalo se, bojoval jsem dál, co to šlo, ale bylo to hodně těžké fyzicky i psychicky. Byl to domácí závod, chtěl jsem se předvést v co nejlepším světle, ale defekt mi to bohužel zhatil,“ mrzelo Boroše.

Krátce před polovinou závodu zaútočil M. Vanthourenhout a do pátého kola vjížděl s náskokem osmi vteřin před sedmičkou pronásledovatelů. Dojet se jej rozhodl Iserbyt a jeho stíhací jízda byla blesková, za půl okruhu již jeli spolu. V boji o třetí pak místo zůstali van Aert a Toon Aerts. Do závěrečného kola vjel sice první Iserbyt, ale M. Vanthourenhout jej ujet nenechal a opět se posunu do čela a na něm vydržel až do cílové pásky.     

Hned po startu závodu žen se na čele usadily favorizované Nizozemky Betsemaová, Alvaradová, Annemarie Wostová, Brandová, Puck Pietersová a Yara Kastelijnová, spolu s nimi jela i Maďarka  Kata Blanka Vasová, která na evropském šampionátu vybojovala v kategorii U23 senzační stříbro.

Češky hned po startu jely až ve třetí desítce startovního pole a bylo jasné, že do pořadí na předních místech nepromluví. To však již nebyla na trati další Nizozemka Shirin van Anrooijnová. Na konci startovní rovinky skončilo na zemi v první zatáčce asi šest závodnic a Nizozemka po něm se zlomenou rukou nasedla do sanitky, značnou ztrátu, než nasedla zpět na kolo, nabrala naše Tereza Tvarůžková.

Od čtvrtého kola se osamostatnila na čele Brandová, s malým odstupem ji následovala úřadující mistryně světa Alvaradová. Do předposledního kola vjížděla Brandová s náskokem 12 vteřin před Alvaradovou, pronásledovatelky již měly odstup přes půl minuty. O zlatu a stříbru tak bylo rozhodnuto poměrně rychle, ale o bronz bojovalo trio až do posledního kola. První odpadla Worstová a Vasová najela do cílové rovinky před Betsemaovou, ale spurt zvládla lépe Betsemaová.

 „Bylo to dlouhé, moc dlouhé a moc těžké. Tři čtvrtiny závodu jsem se cítila celkem dobře, ale potom to bylo strašné, na těch rovinkách jsem byla strašně pomalá,“ prozradila své pocity po projetí cílem Karla Štěpánová.

Výsledky:

 Ženy:

1. Brandová 53:43, 2. Alvaradová +24, 3. Betsemaová (všechny Niz.) +32, 4. Vasová (Maď.) +32, 5. Worstová +50, 6. Pietersová (obě Niz.) +1:22, …29. Štěpánová +4:51, 30. Tvarůžková +5:04, 34. Vaníčková +6:06, 39. Švihálková +7:12, 41. Ungermanová +7:30, 45. Mudříková (všechny ČR) +7:21.

Muži:

1. M. Vanthourenhout 1:02:43, 2. Iserbyt +5, 3. van Aert +12, 4. Toon Aerts (všichni Belg.) +18, 5. van der Haar +21, 6. van Kessel (oba Niz.) +51, …28. Boroš +3:51, 34. Mayer (oba ČR) +5:59.

FOTO Eduard Erben Jiří Holý

29.11.2020 Světový pohár v cyklistice Tábor World Cup cyclo cros photo by CPA
29.11.2020 Světový pohár v cyklistice Tábor World Cup cyclo cros photo by CPA

Autor článku: Jaroslav Cícha