MTB

Česká republika a Lužické hory hostí mistrovství Evropy v MTB maratonu

Česká republika a Lužické hory hostí mistrovství Evropy v MTB maratonu

Podruhé v historii přivítají Lužické hory nejlepší maratonce starého kontinentu, aby si to rozdali v jubilejním dvacátém mistrovství Evropy v MTB maratonu. Tento podnik se vrací do České republiky po deseti letech. 

Při jeho premiéře v roce 2012 dopadl šampionát pro české barvy nad očekávání, kdy první dvě místa patřila pořadatelské zemi. Mistrem Evropy se na Malevilu po famózním výkonu stal Kristian Hynek před Pavlem Boudným. Na velkého favorita Rakušana Albana Lakatuzbylo pouze třetí místo. V kategorii žen rozhodl až závěrečný spurt. Zlato se povedlo obhájit Pie Sundstedt z Finska před Britkou Sally Bigham.

Víkend plný horských kol, který nabídne něco pro každého!

Malevil Cup je jedním z nejprestižnějších MTB maratonů v Česku a neměl by si ho nechat ujít žádný bajker. V uplynulých letech již dvakrát hostil český šampionát a několikrát byl zařazen do UCI MTB marathon series.

Závod láká nejlepší maratonce i amatéry všech úrovní. Možnost porovnat vlastní síly a zkušenosti s konkurencí skýtá nejednu osobní výzvu. Malebná krajina i náročnost trati nabízí pro závodníka velkou škálu emocí, kde si vybere to své opravdu každý fanoušek MTB.

23. ročník Malevil Cupu a UEC mistrovství Evropy v MTB maratonu se koná 18. – 19. června 2022. 

Závodní víkend odstartuje pátečním podvečerním programem na Dominikánském náměstí v Jablonném v Podještědí, kde bude evropský šampionát zahájen a budou zde představeni největší favorité na zisk cenných kovů. Aby byli spokojeni jak běžní bajkeři, tak mountainbikové elity, Malevil Cup se výjimečně bude konat po dobu celého víkendu. V sobotu se tak na trať vydají amatérští cyklisté, jak tomu bylo v předchozích ročnících. V rámci Malevil Cupu se pojedou tratě na 100 km, 70 km, 50 km a 30 km. Neděle bude patřit závodům kategorie elite a masters mužů i žen (Pro registraci v této kategorii je třeba mít platnou licenci ČSC, více info ZDE).


Trasy evropského šampionátu

Malevilské trasy nabízí to nejlepší z Lužických a Žitavských hor. Obsahují mix polních a lesních cest, strmá stoupání, kamenité a kořenové sjezdy a zábavné přírodní singletraily.

Malevil Cup tradičně startuje na náměstí v Jablonném v Podještědí, stejně tomu bude i pro maratonské mistrovství Evropy. První atraktivní pasáž přichází už v úvodních kilometrech průjezdem Českou bránou a přírodním singletrailem do Hrádku nad Nisou. Skvost trati je tradiční průjezd lázeňským městem Oybin a výzva v podobě zdolání nejtěžšího stoupání na trase na vrcholu Hvozd, kde se často závod rozhoduje. Náročná je i pasáž kolem dominantního vrcholu Luž. 

Pro kategorie muži elite a masters do 49 let je připravena trasa o délce 100 km a převýšení 2250 m. Trať je náročná, ale i zábavná, a umožní ukázat, kdo je ten úplně nejlepší.

Trať závodu žen elite bude o něco kratší: měřit bude 90 km, na kterých budou závodnice muset nastoupat více než 1980 výškových metrů. 

Starší jezdci masters a ženy masters, které do evropského šampionátu nastoupí, budou moci zvolit lehčí verzi, která bude mít „pouhých“ 70 km a výškový rozdíl na ní bude činit 1550 výškových metrů.

Na dvacátém mistrovství Evropy v MTB maratonu na své majitele čeká celkem 17 sad medailí.

Více informací: www.malevilcup.cz
www.facebook.com/malevilcup
www.instagram.com/malevilcup

Autor článku: Admin