Silnice

Češi začali Avenir výborně

Češi začali Avenir výborně

Česká reprezentace do 23 let se v úvodu závodu Tour de l´Avenir, jemuž se přezdívá malá Tour de France, představila ve velmi dobrém světle. V úvodním prologu, který se jel jako krátká týmová časovka na necelé 4 km, skončili čeští cyklisté pátí a aktivně si počínali i v úvodní páteční etapě, která skončila hromadným spurtem.

„Prolog byl spíš taková show pro lidi. V podstatě šlo o rozdělení dresů a výsledek se počítal jen do týmové klasifikace, ne do jednotlivců. Kdyby měl někdo defekt a něco ztratil, nic se nedělo. Ale kluci k tomu přistoupili zodpovědně a být pátý mezi sedmadvaceti týmy, to vůbec není špatné,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný. „Jeli jsme to na hraně nějakého únosného rizika, aby nedošlo ke zbytečnému karambolu. Tady se ten závod nedal vyhrát, jen ztratit,“ dodal trenér.

Česko startuje na Aveniru v sestavě Mathias Vacek, Karel Vacek, Petr Kelemen, Jakub Ťoupalík, Tomáš Kopecký a Filip Řeha. V páteční úvodní etapě s rovinatým profilem, která měřila 121 km, přijeli všichni v hlavním poli. Vítězem se stal ve spurtu norský reprezentant Sören Warenskjold, z Čechů byl nejlepší 15. Kelemen.

„Etapa byla relativně poklidná. Krátce po startu odjeli čtyři závodníci a peloton je dojel až kilometr před cílem. V závěru muselo hlavní pole hodně zrychlit, řadu lidí to dost bolelo. V etapě došlo k několika pádům, ale nám se naštěstí vyhnuly. Kluci si na konci jeli svou lajnu, Filip Řeha vytvořil dobrou pozici pro lídry, ale do koncovky nemáme závodníka typu Bittnera, který by bojoval ve spurtech o nejvyšší příčky. Letos máme ambice hlavně v celkovém pořadí a budeme to brát den po dni,“ prohlásil Tomáš Konečný.

FOTO: Tomáš Konečný

Autor článku: Jan Krůta