Paracyklistika

Bronzový double Bergera

Bronzový double Bergera

Další cenný kov v podobě bronzu si na mistrovství světa paracyklistů v Portugalsku na své konto připsal v závodě s hromadným startem v kategorii MT1 Petr Berger. Mezi tricykly dojel do cíle za italským závodníkem Giorgio Farronim a Španělem Gonzalo Garcia Abellou.

Smolařem dne byl Patrik Jahoda (H1), další česká medailová naděje. Bohužel kvůli kolizi se soupeřem závod nedokončil. „Můj závod dopadl neslavně a skončil skoro dříve než začal. Měl jsem velký respekt ze samotného startu. Naše závody připomínají spíše cyklokros a MTB než silniční cyklistiku. Hned od startu se jede tempo úplně nadoraz. Bál jsem se, že závodníci s vyšší krátkodobou silou ujedou hned na začátek a závod bude rozhodnut. K mému překvapení se mi povedlo odstartovat velmi dobře a hned jsem byl na druhé pozici. Asi ve čtvrté minutě závodu přišla první otočka o 180° a já do ní najížděl za závodníkem ze silnější kategorie. Věděl jsem, že není technicky nejzdatnější, bohužel jsem podcenil jak moc. Výsledkem bylo jeho nesmyslně prudké zabrždění v místě, kde to nebylo potřeba. Nestihl jsem zareagovat a zezadu do něj narazil svým handbikem a nohama. Náraz nebyl nějak silný, nicméně se mi při něm povedlo úplně si vyrvat nehet na palci pravé nohy a byl jsem nucen závod hned v prvním kole vzdát“ řekl Jahoda.

Nejlépe z handbikerů byla Kateřina Antošová (H3), která dle svých slov jela na jistotu a vybojovala páté místo. Bez problémů se neobešel ani náš další handbiker Tomáš Mošnička (H3). Podobně jako Patrik absolvoval srážku se soupeřem a defekt na přední části kola způsobil minimálně tříminutovou ztrátu a dojel devatenáctý.

Stejně jako Berger zopakovala svůj výsledek z časovky i dvojice tricyklistů Roman Šejna a Zbyněk Charvát, kteří obsadili osmé resp. desáté místo.

Autor článku: Jaroslav Cícha