Boroš dojel v Koksijde jedenadvacátý

Světový pohár cyklokrosařů pokračoval již sedmým dílem, týden po závodu v Táboře bojovali závodníci a závodnice na písku v belgickém Koksijde. Mužům dominovali domácí jezdci, v závodu žen byly zase zcela bez konkurence Nizozemky. Z dvojice Čechů na startu dosáhl na body jedenadvacátým místem Michael Boroš, Lubomír Pertruš dokončil náročný závod na 27. místě.

Absenci tří hvězd Mathieu van der Poela z Nizozemí, Belgičana Wouta Aerta a Brita Thomase Pidcocka, kteří do krosové sezony naskočí až v prosinci, využil nejvíce domácí Eli Iserbyt, spolu s ním šli na stupně vítězů jeho krajané Laurens Sweeck a Toon Aerts. V elitní desítce skončili ještě čtyři belgičtí jezdci.

Na závodníky čekal kromě tradičního písku také intenzivní déšt a navíc vítr, takže to byl opravdu náročný cyklokros. Od třetího kola se vepředu usadili Belgičané Quinten Hermans, Toon Aerts, Iserbyt, L. Sweeck a dvojice Nizozemců Lars van der Haar a Corne van Kessel. Boroš jezdil na začátku třetí desítky, Petruš naopak v jejím závěru a tak to zůstalo až do cíle.

Nejaktivněji si počínali Iserbyt a Toon Aerts, kteří neustále zkoušeli nastupovat a výsledkem bylo, že v předposledním okruhu zůstali na čele již jen oni dva. Za nimi se na Hermanse  dotáhli van der Haar a L. Sweeck, ale to již na čele byl osamocen Iserbyt, který měl viditelně ze všech jezdců dnes nejlepší nohy. Když opětovně zaútočil, tak mu nikdo nestačil a s přehledem si dojel již pro své letošní čtvrté vítězství v seriálu a bezpečně vede průběžné pořadí SP. V posledním kole došly trochu síly Toonu Aertsovi čehož využil k zisku druhého místa L. Sweeck.

Ještě dominantnější postavení jak muži Belgie mají mezi ženami Nizozemky. Dnes na startu chyběla jejich největší konkurentka Blanka Kata Vasová z Maďarska, a tak pohled do výsledkové listiny byl jasný  – od prvního do devátého místa vlály nizozemské vlaječky, elitní desítku uzavřela Clara Honsingerová z USA.

Rozhodlo se ve čtvrtém kole, kdy se Annemarie Worstová odpoutla od své poslední soupeřky Denise Betsemaové, třetí již s větším odstupem projela cílem mistryně světa a vedoucí závodnice seriálu Lucinda Brandová, která vede o 14 bodů před Betsemaovou.

1. Iserbyt 57:00, 2. L. Sweeck +4, 3. Toon Aerts +7, 4. Hermans (všichni Belg.) +14, 5. van der Haar +17, 6. van Kessel (ob Niz.) +54, …21. Boroš +3:57, 27. Petruš (oba ČR) +7:00.

Pořadí po sedmi závodech:

1. Iserbyt 245, 2. Toon Aerts 176, 3. van der Haar 175, 4. Hermans 175, 5.M. Vanthourenhout (Belg.) 151, 6. van Kessel 108, …25. Boroš 25, 43. Paprstka, 46. Vaníček (obva ČR) 4.

1. Worstová 46:31, 2. Betsemaová +17, 3. Brandová +37, 4. van Anrooijová +49, 5. Alvaradová +1:10, 6. van Empelová (všechny Niz.) +1:26.

1. Brandová 212, 2. Betsemaová 198, 3. Pietersová (Niz.) 161, 4. Vasová (Maď.) 125, 5. Worstová 124, 6. van Anrooijová 122, …25. Nash (ČR), 37. Zemanová (obě ČR) 6.