Silnice

Boj o domácí tituly v silničních závodech: mezi ženami se rozhodne o olympiádě, nominace bude v pondělí

Boj o domácí tituly v silničních závodech: mezi ženami se rozhodne o olympiádě, nominace bude v pondělí

O nadcházejícím víkendu se naplno rozhoří boj o tituly ze silničních závodů jednotlivců v rámci společného mistrovství SR a ČR v Bánovcích nad Bebravou.

Zejména v kategorii žen bude tento závod klíčový z hlediska nominace na olympijské hry do Tokia, kde má Česko jedno místo. Byly na něj tři adeptky, ovšem Martina Sáblíková svůj start na Slovensku vzdala. Rozhodnout by se tedy mělo mezi Nikolou Noskovou a Terezou Neumanovou.

„Vždycky je těžké rozhodnout, když je jen jedno místo a více adeptů. Účastnické místo pro Česko vyjela Nosková, ale potýkala se se zdravotními problémy a letos moc závodů nejela. Snad už je vše v pořádku, zlepšení formy ukázala vítězstvím v časovce. Neumanová teď jezdí velmi dobře, v letošní sezóně získala spoustu bodů. Rozhodli jsme se tak, že pokud získá někdo z této dvojice titul, tak jede na olympiádu,“ prozradil reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Závod žen na 97,5 km se jede v sobotu od 9 hodin a jisté je, že se na jeho start nepostaví Martina Sáblíková, která teď trénuje v Livignu. Jak řekla, prioritou je pro ni zimní olympiáda. „Jsem v plném tréninku. Na olympiádě chci uspět. Tudíž z Livigna neodjíždím a na mistrovství republiky v cyklistice startovat nebudu,“ oznámila na sociálních sítích.

Dá se předpokládat, že po skončení závodu žen budeme znát další jméno pro Tokio. Jako první si vyjel nominaci vítěz čtvrteční časovky Josef Černý, který by měl na olympiádě startovat kromě časovky i v silničním závodě.

Další dvě jména může určit nedělní závod mužské elity. Protože se však jede na rovinaté trati, nebude mít mistr republiky automaticky jistou účast na olympiádě, která bude profilem především pro excelentní vrchaře a klasikáře. „Ale i tento závod může hodně napovědět. Možných scénářů je spousta,“ uvedl Tomáš Konečný.

„Početní převahu určitě budou chtít využít závodníci stáje Elkov Kasper, kteří mají deset dobrých lidí. Mohou si to zrežírovat podle svého, trať jim nahrává. Ale pokud se nějak dohodnou profesionálové, kteří působí venku, a budou více spolupracovat, mohou jim to hodně ztížit. Hodně bude záležet, jestli bude foukat vítr nebo ne, protože na větru se to dá roztrhat,“ přiznal reprezentační trenér.

Na muže čeká v neděli závod dlouhý 227,5 km, na start se vydají spolu s kategorií U23 v 10.30 hod. Titul obhajuje Adam Ťoupalík (Elkov Kasper).

Ještě v Bánovcích se sejdou zástupci silniční komise Českého svazu cyklistiky a řešit se bude hlavně nominace pro Tokio. „Finální podobu olympijské nominace oznámím v pondělí. Chci si tam nechat ještě den odstup,“ prozradil Tomáš Konečný.

Autor článku: Admin