Belgičan Iserbyt nadále vévodí cyklokrosovému Světovému poháru

Belgičan Eli Iserbyt nadále vévodí letošnímu Světovému poháru. V osmém podniku seriálu, který se dnes jel ve francouzském Besanconu, vybojoval již páté prvenství, k tomu byl dvakrát druhý a jednou třetí a naprosto jasně vede průběžné hodnocení. Dnes mu opět nejvíce sekundoval krajan Toon Aerts, ale ani tentokrát jej neporazil. Z dvojice Čechů si vedl lépe Michael Boroš, ale s 23. místem jistě není spokojen ani on, Lubomír Petruš na body nedosáhl a dojel čtyřiatřicátý. Závod žen ovládla Lucinda Brandová z Nizozemí.

Od začátku závodu se na čele usadila dvojice Iserbyt a Toon Aerts a po dvou okruzích již měli k dobru 25 vteřin před skupinou nizozemsko-belgických pronásledovatelů, které vedl Pim Ronhaar z Nizozemí. Boroš se krátce po startu usadil v závěru druhé desítky, Petruš se pohyboval v polovině čtvrté. A nic k lepšímu se na tom nezměnilo, naopak český šampion Boroš od poloviny závodu ztrácel a klesl na 23. místo.

Iserbyt a Toon Aerts dnes všechny soupeře, mezi nimiž dnes chyběli z popředí průběžné klasifikace Lars van der Haar z Nizozemí a Belgičam Quinten Hermans, jasně převyšovali. Neustále se svým soupeřům v každém kole vzdalovali a ti bojovali jen o další místa. Pevně se rychle usadil na třetí pozici Pim Ronhaar a bronzovým stupněm si vybojoval svůj nejlepší výsledek v závodech Světového poháru. Iserbyt o svém vítězství rozhodl až v předposledním šestém kole, kdy získal malý náskok a ten uhájil až do cíle.

Brandová potvrdila, že v letošní sezoně má zatím výbornou formu. Z osmi závodů Světového poháru se jen jednou nedostala na stupně vítězek, když v Iowě dojela čtvrtá a dnes vybojoval již svůj třetí triumf. Začala na něm pracovat hned v úvodním kole, když krátce po startu se na čele startovního pole osamostatnila, a tak to vydrželo až do cíle.

V úvodu za ní jezdily krajanky Denise Betsemaová, Puck Pietersová, Inge van der Heijdenová a Fem van Empelovová, ale od poloviny závodu se postupně přes všechny dostala Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která v sezoně poprvé pronikla na stupně vítězek, třetí skončila Betsemaová a upevnila si průběžně druhé místo v seriálu za bezpečně vedoucí Brandovou.

1. Brandová (Niz.) 51:09, 2. Rochetteová (Kan.) +26, 3. Betsemaová +34, 4. van Empelová +37, 5. Pietersová +44, 6. van der Heijdenová (všechny Niz.) +1:21.

Pořadí SP po osmi závodech:

1. Brandová 252, 2. Betsemaová 223, 3. Pietersová 182, 4. van Anrooijová 140, 5. Worstová (obě Niz.) 134, 6. van Empelová 133, …29. Nash 24, 38. Zemanová (obě ČR) 6.

1. Iserbyt 1:03:47, 2. Toon Aerts (oba Belg.) +10, 3. Ronhaar (Niz.) +1:44, 4. M. Vanthourenhout (Belg.) +1:57, 5. van Kessel (Niz.) +2:19, 6. Vandeputte (Beg.) +2:21, …23. Boroš +4:47, 34. Petruš (oba ČR) +8:00.

1. Iserbyt 285, 2. Ton Aerts 206, 3. Lars van der Haar (Niz.) 175, 4. Hermans (Belg.) 175, 5. 5. M. Vanthourenhout 173, 6. van Kessel 129, …25. Boroš 28, 46. Paprstka 5, 48. Vaníček (oba ČR) 4.