Silnice

ATT Investments úspěšný na Tour de Hongrie 

ATT Investments úspěšný na Tour de Hongrie 

Závod okolo Maďarska se pro letošní rok posunul o další úroveň výš a nyní se jedná o závod kategorie 2.Pro. Vedle velkých světových týmů jako INEOS, UAE, Soudal Quick – Step či Alpecin Deceuninck se na start toho závodu podívali také 3 kontinentální týmy a mezi nimi i český celek ATT Investments. A jeho závodníkům se v prvních etapách velmi daří!

ATT Investments se na start postavil ve složení Márton Dina, Jakub Otruba, Daniel Turek, Pavel Kelemen, Jiří Petruš a Matúš Štoček. Úvodní etapa Tour de Hongrie dopadla podle předpokladů hromadnou koncovkou a soubojem špičkových světových sprinterů. Na konec první desítky se prosadil Pavel Kelemen. Hvězdou týmu se ale stal Matúš Štoček. Účast v úniku a největší bodový zisk z pětice uprchlíků mu vynesl dres nejlepšího vrchaře, druhé místo v bodovací soutěži i v průběžné klasifikaci po prvním dnu.

ATT Investments před závodem deklarovalo, že za vrchol svého snažení považuje umístění v první desítce celkového pořadí, a že tady chtějí být především vidět tím, že budou chodit do úniků a pokusí se o nějaký úspěch v doprovodných soutěžích. A že to nebyla jen prázdná fráze, podtrhl bezprostředně po startu úvodní etapy Matúš Štoček, který si naskočil do denního úniku společně se se čtyřmi dalšími cyklisty. První dvě prémie, rychlostní i vrchařskou, umístěné v úvodních dvaceti kilometrech, Matúš vyhrál. V polovině závodu pak přišly na řadu další tři. Matúš pokračoval i nadále ve své denní sbírce bodů a vteřin tím, že druhou rychlostní prémii také vyhrál a na další vrchařské a poslední rychlostní byl druhý.

Dál už nebylo o co soutěžit. Konec úniku nastal, když do cíle zbývalo 25 km. Došlo tedy na předem předpokládaný hromadný závěr. V těsném spurtu byl nejúspěšnější nizozemský špičkový sprintér Dylan Groenewegen z týmu Jayco AlUla. První desítku uzavřel Pavel Kelemen. Do žlutého se po etapě oblékl vítěz etapy, ale na 2. místo v průběžném pořadí posunuly bonifikační vteřiny z prémií Matúše Štočka. Druhé místo mu patřilo i v bodovací soutěži. A ve vrchařské byl po etapě číslo jedna!

Naším úkolem bylo dostat někoho do úniku, což se podařilo. Šlo o to ujet ještě před prémií a zabojovat o ni. Body na rychlostních prémiích jsou důležité z vícero důvodů. Jednak se počítají do bodovací soutěže, jednak získané bonusové vteřiny do průběžné klasifikace, což mělo následně vliv i na vrchařský dres, a v neposlední řadě průběžné pořadí určuje pořadí mechanických vozů a to může být někdy docela důležité,“ řekl Matúš Štoček k zisku prémiových bodů. „Za sebe jsem hrozně rád, že se mi na takovém závodě podařilo dostat do úniku a získat vrchařský dres, takže za mě i tým velká spokojenost!“

Ve druhé etapě se do úniku společně s dalšími třemi jezdci dostal pro změnu Daniel Turek. Stal se jedním ze dvou hlavních protagonistů boje o body na vrchařských prémiích. Nakonec celou zápletku vyřešil Matúš Štoček tím, že si pro jeden bod na druhé prémii dojel z pelotonu za dvojicí uprchlíků. Takže mu i nadále zůstává červený dres pro nejlepšího vrchaře.

I únik v druhé etapě byl po čase pohlcen pelotonem a vše směřovalo k hromadné koncovce. Bohužel 25 km před cílem v době, kdy se na cyklisty snesl déšť, došlo k hromadnému pádu, v němž se ocitl i český sprinter ATT Investments Pavel Kelemen, takže tentokrát do boje o etapu nemohl zasáhnout. Sprinterský souboj ovládl Fabio Jakobsen z týmu Soudal-Quick Step, což mu zároveň zajistilo do další etapy žlutý dres průběžného lídra závodu.

Cílem bylo dostat Matúše do úniku, což se dvakrát málem povedlo. Pak odjížděli tři lidi, balík už zavřený a já mezi nimi. Tak jsem s nimi odjel. Pak bylo důležité vyhrát alespoň jednu vrchařskou prémii, což by znamenalo, že Matúšovi už dres zůstane. Povedlo se mi to hned na první, ale bylo to na foto finiš. Na té druhé jsme s Italem spurtovali v podstatě po rovině a on je očividně hodně rychlý. Pak už to bylo o tom dostat se do cíle a na mokru a v dešti se „nezabít“. Před Pavlem Kelemenem to spadlo a je pěkně dobitý. Zítra se pokusíme znovu dostat do úniku,“ řekl k etapě Daniel Turek.

AUTOR: TZ ATT Investments

FOTO: Vanik Zoltán, Halmágyi Zsolt (tourdehongrie.hu)

Autor článku: Admin