Silnice

Adam Ťoupalík obhájil vítězství v závodu série Visegrad 4 Bicycle Race

Adam Ťoupalík obhájil vítězství v závodu série Visegrad 4 Bicycle Race

Adam Ťoupalík  ze stáje Elkov Kasper zvítězil  v úvodním závodu série Visegrad 4 Bicycle Race (UCI 1.2). V závěru stodevadesátikilometrové trasy z Brna do Mikulova a zpět odrazil útoky polských jezdců a při průjezdu cílem na Špilberku oslavil obhajobu loňského vítězství.

K vítězství mu pomohl celý tým a především Jakub Otruba, který během posledních 60 kilometrů na čele pelotonu zlikvidoval náskok jezdců v úniku a zredukoval počet cyklistů v hlavní skupině na pětadvacet. Ve stoupání do Kohoutovic zaútočila dvojice polských jezdců z týmu HRE Mazowsze Serce Polski, kterých se udržel pouze Adam Ťoupalík. Na Žlutý kopec už stoupali na čele jen nejlepší český jezdec a Jakub Kaczmarek, který na kostkách před Špilberkem nedokázal udržet Ťoupalíkovo tempo.

„Neměli jsme předem domluveno, že pojdeme na Adama, ale i když jsem měl osobní ambice, od začátku jsem cítil, že dnes nemám vítězné nohy a nebude to úplně ono. Proto jsme se s Adamem domluvili, že pojedu tempo až pod předposlední kopec a zkusím co nejvíc zredukovat hlavní skupinu. Vzhledem k tomu, že dnes dost foukalo, byl to hodně těžký a poctivý závod. O to jsem raději, že se podařilo v něm zvítězit,“ přiblížil týmovou taktiku Jakub Otruba.

Jeho slova potvrdil i pozdější vítěz. „Kuba cítil, že po těžkém etapáku v Rumunsku není zdravotně úplně fit a raději pojede tempo. Řekli jsme si, že najedeme dopředu a musím Jakubovi poděkovat za to, jak dlouho tam vydržel, protože mi opravdu pomohl. Jel dnes vážně výborně.“

Když vepředu zůstali tři jezdci tak si Adam Ťoupalík musel dát velký pozor proti polské přesile.  „Věděl jsem, že budou mít více sil, protože se celý den vezli, zatímco my se rozhodli pracovat na čele. Naštěstí se jeden z nich (Marcin Budzinski) obětoval pro druhého a já jsem si ve sjezdu z Kohoutovic mohl oddechnout a připravit se na úplný závěr. Měl jsem v plánu nastoupit jako vloni před vrcholem předposledního kopce ve městě, ale Polák za to vzal od začátku a musel jsem se ho udržet. Ve stoupání po dlažbě k hradu jsem na to naskočil a Kaczmarka jsem utrhl. Věřil jsem si na vítězství, ale bylo to rozhodně těžší vítězství než vloni. Byl to férový souboj a jsem rád, že to dopadlo pro nás,“ zhodnotil závěr závodu Adam Ťoupalík.

Kaczmarek nakonec ztratil na vítěze 14 vteřin a pro třetí místo si dojel s půlminutovou ztrátou Jan Kašpar z AT Investments. Do cíle dorazilo pouze 38 jezdců ze 142 na startu.

Na Grand Prix České republiky naváže série Visegrad 4 Bicycle Race v Polsku už zítra. Po maďarské a slovenské části bude celkový vítěz vyhlášen 24. července.

Výsledky:

1.A. Ťoupalík (Elkov Kasper) 4:35:57, 2. Kaczmarek (Pol.) +14, 3. Kašpar (ATT Investments) +30, 4. Cieslik (Pol.) +31, 5. Schuran (ATT Investments) +34, 6. Stockwell (Brit.) +36, …17. Otruba (Elkov Kasper) +1:47, 19. Fiala (Dukla Praha) +2:09, 22. Gruber (Tufo Pardus Prostějov) +3:36, 29. Tyrpekl (ATT Investments) +6:41, 30. Obdržálek (Elkov Kasper) +6:50.

FOTO Patrik Pátek

Autor článku: Jaroslav Cícha