Silnice

Všechny hvězdy na startu Škoda Auto mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice

Všechny hvězdy na startu Škoda Auto mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice

Tradičním vrcholem domácí silniční cyklistické scény je mistrovství republiky. Letošní Škoda Auto mistrovství ČR a SR v silniční cyklistice se uskuteční v místě generálního partnera Českého svazu cyklistiky v Mladé Boleslavi. A na startu budou všechny české i slovenské hvězdy.

V Mladé Boleslavi, městě sportu, se nejprve jede ve čtvrtek 20. srpna časovka a vrcholem šampionátu budou pochopitelně v sobotu 22. srpna závody s hromadným startem. O medaile budou bojovat juniorky, ženy a muži elite a U23. Ve čtvrtek odstartuje první juniorka ve 14:00, první žena v 15:00 a první muž vyrazí na trať v 17:00. V sobotu se na start silničního závodu postaví ženy Elite společně s juniorkami v 9:00, hlavní závod bude od 14:00 pro kategorie mužů Elite a kategorie U23, samozřejmě společně se slovenskými jezdci.

V silničním závodu budou muset startující pokořit dva velmi náročné kopce. Na jednom z nich se jezdí i mistrovství automobilů do vrchu. A zdolat kopec budou muset hned několikrát.

Před rokem na Slovensku slavila zlato vítězná taktika stáje Elkov-Author, když pro zlato si dojel František Sisr před Tomášem Kalojírosem (Sparta Praha) a Petrem Vakočem (Deceuninck-Quick Step), slovenským mistrem se stal Juraj Sagan. V časovce si vyjel již šesté zlato Jan Bárta (Elkov-Author).

Cyklisté hradecké stáje Elkov Kasper budou jistě chtít uspět i tentokrát a jejich výhodou jistě bude početní převaha. Ovšem jezdci působící v zahraničních týmech tomu určitě nebudou jen přihlížet, naopak. Na startu by měli být všichni, a tak se dá očekávat i jejich spolupráce.

„V loňském roce jsem si vyzkoušel startovat na šampionátu bez týmové podpory a bylo to opravdu složité. Všechny záležitosti si musí člověk udělat sám a to mu bere energii na samotný závod. Proto jsem letos váhal, jestli se mistrovství zúčastním, ale pomoc mi nabídl tým Topforex Lapierre, který mi veškerý servis a zázemí zajistí. Proto na startu budu. Ve středu 19. srpna končím na závodu Okolo Valonska, nasednu do auta a mířím do Mladé Boleslavi, kde mě druhý den čeká časovka. Forma je slušná a šanci na titul jak v časovce, tak v hromadném závodě vidím reálně. Musím si v závodě hlídat taktiku a zkusit se domluvit s dalšími závodníky působícími v zahraničí, jinak to proti Elkovu Kasper bude opravdu velice složité,“ řekl mistr ČR z roku 2018 Josef Černý hájící barvy stáje CCC Team.

„Obhajoba titulu je jedním z důležitých cílů v letošní sezóně. Do závodu budeme vstupovat s více závodníky, kteří mohou uspět. Jeli jsme výborně na Czech Tour a potvrdili jsme si, že forma našich závodníků je dobrá. Profil závodu by týmu měl vyhovovat. Nechci jmenovat jednoho z lídrů, bude se rozhodovat až při samotném závodě, kdo jak se bude cítit,“ zdůraznil Vladimír Vávra, sportovní ředitel Elkov Kasper a trenér Otakar Fiala dodal. „Zdeněk Štybar je určitě největší favorit celého závodu a budeme ho muset uhlídat.“

Ve startovní listině najdeme všechny hvězdy české i slovenské cyklistiky. Přihlášeni jsou Roman Kreuziger (NNT Pro Cycling), Zdeněk Štybar (Deceuninck – Quick Step), Petr Vakoč (Alpecin-Fenix), Josef Černý (CCC Team), Jan Hirt (CCC Team), Daniel Turek (Israel Start – UP Nation), Peter Sagan (Bora hansgrohe) a další.

Autor článku: Jaroslav Cícha