Dráha

Voneš jedenáctý ve vylučovačce, Jaborníková v keirinu třináctá

Voneš jedenáctý ve vylučovačce, Jaborníková v keirinu třináctá

Svou premiérovou účast na mistrovství světa v dráhové cyklistice zakončila Veronika Jaborníková třináctou příčkou v keirinu. Ze stíhačské části reprezentace se poslední den šampionátu ve Francii blýskl Jan Voneš. Dvacetiletý debutant na mistrovství světa obsadil jedenáctou pozici ve vylučovacím závodě. „Ostuda to není, ale samozřejmě to mohlo být lepší. Jsem rád, že to neskončilo debaklem,“ usmál se závodník Dukly Praha.

Jaborníková ve francouzském Roubaix obsadila čtvrtou příčku v úvodním kole keirinu, v opravě se snažila držet zkušené ruské dráhařky Darii Šmelevové, jenže postup do druhého kola nevydřela. „Druhá jízda byla lepší než první, ve které jsem nic neudělala. Šmelevová je rychlá a moje jediná šance byla zkusit se vyvézt za ní. S některými holkami to jinak moc nejde,“ pronesla dvacetiletá sprinterka. „Byla tady pro zkušenosti a doufám, že příště se jí podaří víc vystrčit růžky,“ zhodnotil její vystoupení reprezentační kouč Petr Klimeš.

Italové Simone Consonni a Michele Scartezzini sice jako jediní dali soupeřům v madisonu dvě kola, ale zase tolik nebyli úspěšní ve spurtech, takže s museli pokojit se stříbrem, když je o čtyři body předčili Dánové Lasse Norman Hansen s Michaelem Morkovem, třetí byli Kenny de Ketele a Robbe Ghys z Belgie. Česká dvojice Denis Rugovac a Daniel Babor ze závodu odstoupili, když měli na nejlepší dva okruhy ztrátu. Jarmila Machačová dojela v bodovacím závodě jednotlivkyň sedmnáctá.

Němka Lea Sophie Friedrichová zakončila svéí vystoupení v Roubaix třetím titul, tentokrát v keirini, kromě toho získala ještě jedno stříbro. Její sprinterský protějšek Nizozemec Harrie Lavreysen získal rovněž tři tituly. Dnes ve finále sprintu porazil svého krajana Jeffrey Hooglanda a na MS v této královské disciplíně nenašel přemožitele potřetí za sebou. Světovým šampionem v vylučovačce se stal Ital Elia Viviani, bodovačku žen ovládla Lotte Kopecká z Belgie.

Výsledky:

Ženy:

Bodovací závod:

1. Kopecká (Belg.) 76, 2. Archibaldová (Brit.) 72, 3. Wildová (Niz.) 60, 4. Borrasová (Fr.) 54, 5. Zanardiová (It.) 51, 6. Martinsová (Port.) 41, …17. Machačová (ČR) 0.

Keirin:

1.  Friedrichová (Něm.), 2. Satová (Jap.), 3. Tyščenková (Rus.), 34. Godbyová (USA), 5. Mitchellová (Kan.), 6. Šmelevová (Rus.), …123. V. Jaborníková (ČR).

Muži:

Sprint:

Finále: Lavreysen – Hoogland (oba Niz.) 2:0, o 3. místo: Vigier (Ft.) – Bötticher (Něm.) 2:1, …22. Čechman (ČR).

Madison:

1. Hansen, Morkov (Dán.) 68, 2. Consonni, Scartezzini (It.) 64, 3. de Ketele, Ghys (Belg.) 62, 4. Hayter, Wood (Brit.) 58, 5. Kneisky, Thomas (Fr.) 58, 6. Matias, Oliveira (Port.) 27, …12. Rugovac, Babor (ČR) nedokončili -40.

Vylučovací závod:

1.Viviani (It.), 2. Leitao (Port.), 3. Rostovcev (Rus.), 4. Grondoin (Fr.), 5. Hester (Belg.), 6. Vernon (Brit.) …11. Voneš (ČR).

FOTO Martin Straka

Autor článku: Jaroslav Cícha