Vasová a Egger vítězí na Zadově

Úvodní závod seriálu v cross country IZOMAT Cup – Český pohár MTB na šumavském Zadově vyhráli v elitních kategoriích Maďarka Kata Blanka Vasová a německý závodník Georg Egger. Z Čechů si vedl nejlépe v závodu kategorie C1 kalendáře UCI Jan Škarnitzl z týmu Cyklostar Trek Pirelli, který skončil druhý a třetí dojela jeho sestra Jitka Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team).

Úvodní podnik IZOMAT Cupu přilákal kvalitní startovní pole. Na startu byli bikeři z jedenácti zemí, v kategorii žen pak závodnice osmi států. V prvním kole na náročném okruhu ve společném závodu žen a juniorek byla na čele Čábelická, ale těsně sledována největšími favoritky Danielou Campuzanaovou z Mexika a Vasovou. Ty v dalším průběhu závodu ukazovaly svoji kvalitu. V polovině závodu odpadla Čábelická a mexická bikerka se začala vzdalovat Vasové, větší jak čtvrtminutový náskok si ale nevypracovala.

Ve čtvrtém kole se Vasová dotáhla na vedoucí závodnici, Čábelická ztrácela již přes minutu. Ještě do posledního kola vjížděla Mexičanka s náskokem 15 vteřin a zdálo se, že si jede pro prvenství. Mladá Vasová si však skvěle rozvrhla síly. Své tempo dokázala ještě zvýšit, Mexičanku dojela, předjela a nakonec vyhrála o 26 vteřin, třetí místo si pohlídala česká šampionka a olympionička Čábelická, ovšem již s odstupem téměř tří minut.

„Spokojená jsem, je to přece bedna. Start byl hodně dobrý, ale i třetí místo je dobré. S Danielou i Blankou se dá závodit, ale dnes byly trochu lepší. Možná jsem se nechala trošku unést prvním kolem kdy mi to jelo a v závěru jsem začala ztrácet. Je ale vidět, že vše je na správné cestě,“ řekla nejlepší Češka v závodě Jitka Čábelická.

Na startu závodu mužů chyběl nejlepší český jezdec Ondřej Cink, který ve dvou úvodních závodech Světového poháru a v Albstadtu a Novém Městě na Moravě skončil na čtvrtém místě. Tím se k vítězství otevřela cesta pro další jezdce. Nejvýše v pořadí světového žebříčku byl Rus Timofej Ivanov, kterému patří 24. pozice.

Po zaváděcím úseku byl na vedoucí pozici Lukáš Kobes (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team), ale dlouho tam nevydržel a před něj se posouvali soupeři. Hned po staru skončil závod pro technické problémy pro Ivanova a vedení se ujal Němec George Egger. Za ním se seřadili Češi Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB), Josef Jelínek a Jan Škarnitzl (oba Cyklostaer Trek Pirelli), kteří po druhém ze sedmi kol ztráceli čtvrt minuty.

Do čtvrtého kola vjížděl ve vedení stále Egger, ale Škarnitzl se mu přiblížil na dohled, třetí byl Jelínek a čtvrtý Vastl a výše se posouval Rakušan Karl Markt. Dvě kola před cílem navýšil Egger svůj náskok před Škarnitzlem na dvacet vteřin a jel si pro vítězství. Třetí byl již Markt, pak jeli Jelínek a Vastl.

V závěrečných kolech se již na pořadí mezi nejlepšími nezměnilo. Egger žádné drama nepřipustil a bezpečně vyhrál před Škarnitzlem a Marktem. Výborný závod zajel Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing), který skončil na sedmém místě, ale zcela jasně dominoval kategorii U23.

„Spokojen víceméně jsem, v týdnu jsem se necítil nejlépe. Trochu mrzí, že to nevyšlo na vítězství, nebylo to daleko, ale dělal jsem nějaké chyby. V jedné části jsem jezdil asi moc opatrněji než jsem měl, proto mě to možná trochu mrzí,“ řekl Jan Škarnitzl.

V závodu juniorů byl nejrychlejší Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing), který vyhrál před Filipem Jechem (Adastra Cycling Team) a německým jezdcem Benjaminem Krügerem. Juniorkám vládla trochu překvapivě Simona Špěšná (MS Bike Academy racing), která jezdila na vedoucí pozici prakticky hned od startu, svůj náskok navyšovala a v cíli byla minutu před  Finjou Lippovou z Německa a třetí dojela největší favoritky, devátá z SP z Nového Města na Moravě, Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team).

1. Egger (Něm.) 1:36:25, 2. Škarnitzl (Cyklostar Trek Pirelli) +21, 3. Mark (Rak.) +1:34, 4. Jelínek (Cyklostar Trek Pirelli) +1:55, 5. Vastl (Maloja Pushbikers MTB) +2:06, 6. Kobes (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +2:37.

1. Vasová (Maď.) 1:37:20, 2. Campuzanaová (Mex.) +26, 3. Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing Team) +2:57, 4. Battyová (Kan.) +3:24, 5. Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) +6:30, 6. Holubová (kola-bbm.cz) +6:45.

1. Konečný (Nutrend Specialized Racing) 1:13:49, 2. Jech (Adastra Cycling Team) +15, 3. Krüger (Něm.) +20, 4. Veverka (Cyklostar Trek Pirelli) +27, 5. Fiala (ČEZ cyklo team Tábor) +56, 6. Eder (Měm.) +1:07.

Juniorky:

1. Spěšná (MS Bike Academy racing) 1:07:41, 2. Lippová (Něm.) +53, 3. Novotná (ADASTRA Cycling Team) +1:30, 4. Bedrníková (EXPRES CZ – TUFO Team Kolín) +2:28, 5. Morgenová (Braz.) +5:18, 6. Sommerová (Rak.) +5:46.

Kadeti:

1. Novotný 45:25, 2. Bernát (oba Dukla Praha) +31, 3. Šumpík (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) +44.