MTB

V testovacím závodě před OH v Paříži Cink 24., Čábelická 32.

V testovacím závodě před OH v Paříži Cink 24., Čábelická 32.

České bikové jedničky Ondřej Cink a Jitka Čábelická se zúčastnili závodu MTB Test Event Paris 2023, který byl generálkou na nadcházející Olympijské hry v Paříži 2024.

Oba čeští reprezentanti a také účastníci předchozí olympiády v Tokiu si tak mohli vyzkoušet nově připravený okruh o délce 4.350 metrů s převýšením 110 metrů.

V obou závodech slavili domácí francouzští jezdci. Mezi ženami zvítězila Loana Lecomte. Jitka Čábelická ztratila na vítězku v cíli osm minut a dokončila na 32. pozici. Mezi muži slavil Victor Koretzky a Ondřej Cink dokončil na 24. místě s mankem 2:51.

„Většina týmů, včetně českého, přistupuje k testovacímu závodu se značnou odpovědností. Realizační týmy si osvojují zázemí olympijského závodu, včetně všemožných detailů, trenéři mapují trať a pořizují instruktážní videa. Testuje se ale i okolí závodu. Je dobré znát všechny přístupové trasy na závodiště a například vědět, kde se tvoří kolony nebo kudy se vyhnout proudícím davům diváků nebo kde je samoobsluha pro případný nákup. Pro závodníky je důležité vědět, kam se mohou jet rozjet před závodem i kudy absolvovat vyjetí po tréninku s ohledem na dopravu a profil. Všechny informace se nyní shromáždí u národních trenérů nebo manažerů reprezentací, připraví se ideální varianty a příští rok v Paříži se už pojede naostro,“ okomentoval generálku před OH Viktor Zapletal. 

Výsledky:

Ženy: 1. Loana Lecomte (Fr.) 1:12:49, 2. Laura Stigger (Rak.) +0:39, 3. Pauline Ferrand Prevot (Fr.) +0:56, … 32. Jitka Čábelická +8:01.

Muži: 1. Victor Koretzky (Fr.) 1:14:16, 2. Anton Cooper (NZL) +0:01, 3. Nino Schurter (Švýc.) +0:04, … 24. Ondřej Cink +2:51.

Foto: Jan Němec, mtbs.cz

Autor článku: Filip Švestka