Paracyklistika

V silničním závodě na LPH v Tokiu se nejvíce dařilo Antošové

V silničním závodě na LPH v Tokiu se nejvíce dařilo Antošové

Druhý den na závodním okruhu Fuji Speedway, kde se včera konala paralympijská časovka, se dnes uskutečnily silniční závody v jednotlivých kategoriích handbiků.

Prvním na startu v českých barvách byl Patrik Jahoda (H1), který svůj závod bohužel nedokončil. Závod byl sloučený pro kategorie H1 a H2. Pro slabší kategorii (H1) nebyla trať závodu přizpůsobena a plný počet okruhů nezvládl ani jeden závodník z této kategorie. Patrik své vystoupení vyhodnotil následovně: „Už dopředu všichni z mojí kategorie věděli, že silniční závod bude o ničem. Spojením se silnější kategorií nám vzali jakékoliv šance na medaile, takže všichni z kategorie H1 vzali dnešní závod buď velmi relaxačně anebo vůbec nenastoupili. Já jsem nic nechtěl vzdát, chtěl jsem závod dojet, byť v klidném tempu, ovšem kopec na trati byl dnes na rozdíl od časovky tak náročný, že jsem si byl jistý, že ho v dalším kole vyčerpáním nevyjedu, takže jsem závod předčasně ukončil.“

Velký úspěch pro náš tým přivezla do cíle Katka Antošová (H3), která se rovněž jako Patrik musela porovnávat se soupeřkami s nižším handicapem (H4). I přesto, že rozdíl mezi kategoriemi H3 a H4 není tolik markantní jako u H1 a H2, tak bylo před začátkem zřejmé, že pro dobrý výsledek bude Katka muset podat životní výkon. A přesně toho jsme se dočkali! Antošová jela od začátku velmi dobře a spolupracovala s dvojicí Porcellato, Oroszová, tedy špičkou kategorie H3. Této dvojici nakonec v posledním kopci unikla a dojela si pro vynikající šesté místo. Ze slov Katky je zřejmá spokojenost závodnice: „Pokud chce někdo slyšet pravdu, tak já vím, že nejsem žádná hvězda, to šesté místo je tvrdě vydřené. Na startu se mi chtělo strachy zvracet, když jsem si představila, že se budu řítit k Východní bráně osmdesátkou bez brzdění, jinak by mi všichni ujeli. Když jsme pak jely kopec nahoru podruhé, měla jsem ještě dost sil na únik… Doteď děkuji bohu, že jsem to přežila.“

Na svůj silniční závod nastoupil také další český reprezentant – Tomáš Mošnička. Tomáš dokončil závod na 12. místě, což je oproti časovce zlepšení, ale s výkonem už tolik spokojený nebyl: „Většinou sportovci řeknou, podal jsem skvělý výkon, ale umístění už tak skvělé nebylo. Já to mám úplně obráceně. S umístěním jsem naprosto spokojený, ale to samé už nemůžu říct o mém výkonu. Bohužel, můj výkon v posledních dvou kolech, co se týká wattů, by nestačil ani na kategorii H1.“ Nutno dodat, že Tomáš jel oproti svým kolegům 3 hodiny dlouhý závod ve velmi nepříjemných podmínkách (déšť, mlha, snížená viditelnost a překvapivě také chladný vítr).

Vystoupení cyklistů na paralympijských hrách v Tokiu zakončí zítra Ivo Koblasa (C2). Na startovní rošt silničního závodu sloučených kategorií C1, C2 a C3 se postaví v 9:48 ráno místního času, tedy ve 2:48 ráno v ČR.

Autor článku: Admin