Turecká Sakarya hostí světový šampionát v maratonu horských kol, Češi patří k favoritům!

Turecká Sakarya hostí světový šampionát v maratonu horských kol, Češi patří k favoritům!

Ve středu dopoledne odletěl dvanáctičlenný tým Reprezentace MTB do turecké Sakarye, kde se uskuteční další vrcholná akce tohoto roku, Mistrovství světa horských kol v maratonu.

V nominaci trenéra Viktora Zapletala je celkem šest reprezentantů. Mezi ženami se představí Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling), Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB) a Jana Pichlíková (Kross Bikeranch). Mezi muži mají nejvyšší ambice Martin Stošek, Kristian Hynek (oba Future Cycling – Northwave) a Filip Adel (Superior Velsbike).

Karla Štěpánová / foto: Michal Červený

Původní nominace maratonské reprezentace předpokládala silnější zastoupení, ale po náročném bloku závodů v září a říjnu ze zdravotních důvodů odřekly svou účast čtyři výrazné posily českého týmu – Jitka Čábelická, Ondřej Cink, Matouš Ulman a olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý.

“Ondřej se už v Leogangu potýkal s nachlazením a po závodech v Rakousku ukončil letošní sezónu, účast Jitky byla od začátku v oblasti teorie a už v Novém Městě na Moravě po závodech světového poháru se z mistrovství omluvila. Matouš se v sezóně potýkal s opakovanými zdravotními potížemi, není pro závod dostatečně připravený. Jára sice účast do poslední chvíle zvažoval, nicméně není na tom v tuto chvíli tak, aby atakoval přední pozice a pouhá účast v závodě pro něj není nijak motivující. Pokud by se rozhodnul jet, chtěl by bojovat o medaili,” vysvětluje zúžení nominace Viktor Zapletal a dodává:

“Nicméně i přes uvedenou absenci jsme silná výprava s ambicemi na umístění minimálně do pátého místa. Ve výborné formě jsou specialisté maratonci, Kristian Hynek a Martin Stošek, pokud se jim vyhnou defekty, měli by bojovat o čelní pozice. V závodě žen mohou atakovat dobrý výsledek a umístění v TOP 15 Karla Štěpánová s Janou Czeczinkarovou, které jsou rozjeté z cross country a ve velmi dobré formě. Jana Pichlíková a Filip Adel jsou našimi nejlepšími jezdci z pohledu dlouhodobých tuzemských maratonských soutěží. Pokud by se jim podařilo vybojovat umístění do dvacátého místa, odpovídalo by to předpokladům, se kterými byli do Turecka nominováni.”

Viktor Zapletal / foto: Michal Červený

Závod se uskuteční v atypickém formátu. Po startu absolvují jezdci klasický XCO okruh v Bike parku, následuje 10 kilometrů dlouhý nájezd do přírodního parku, ve kterém je vytyčený 29 kilometrů dlouhý okruh. Ten pojedou ženy 2x a muži 3x. Následuje návrat zpět do Bike parku ve čtvrti Camili.

“Našim jezdcům by tenhle model mohl sedět, vůbec to není špatné. Je možné si trať dobře a v krátkém čase osvojit a nezanedbatelné plus také představuje dostupnost pro realizační týmy na občerstvovací zóny a častý kontakt ze závodníky, který umožní rychle řešit případné technické potíže. To pojetí odpovídá modernímu pojetí XCM,” přibližuje závod Viktor Zapletal.

Světový šampionát v maratonu odstartuje v neděli 25. října. Muži odstartují v pravé poledne a ženy o půl hodiny později, ve 12:30. 

Autor článku: Filip Švestka

Související

Doporučené