Dráha

Tři zlata českých mladých dráhařů na ME

Tři zlata českých mladých dráhařů na ME

Druhý den evropského šampionátu juniorů a kategorií U23 v portugalské Anadii se českým jezdcům nadmíru vydařil. Z pětice jezdců na startu si tři vystoupili na stupně vítězů pro zlato. Nejlepší byl junior Matěj Hytych v závodu na 1 km s pevným startem, Petra Ševčíková ovládla mezi závodnicemi U23 scratch a to samé platí v případě juniorky Barbory Němcové ve vylučovacím závodu. Navíc junior Matyáš Koblížek navíc skončil pátý ve vylučovacím závodu. 

Ševčíková rozhodla o zisku nejcennější medaile ziskem kolo. „Vyzkoušela to v dobrý moment a po sedmi kolech samostatné jízdy soupeřky osm kol před koncem dojela,“ řekl reprezentační trenér Milan Kadlec. V samotném závěru pak soupeřky již bojovaly jen o stříbro a bronz.

„Najednou jsem viděla příležitost a nejdříve si říkala, že musím jet takovým tempem až do cíle. A když jsem viděla 11 kol před cílem tak mi bylo jasné, že na spurt už nebudu mít, a že do úniku musím dát vše a povedlo a jsem za to moc šťastná. Před pěti lety jsem zde jako juniorka byla druhá ve scratchi, a tak jsem stála na stejných stupních ve stejném závodu,“ řekla Petra Ševčíková, která ještě pojede omnium a s Kristýnou Burlovou madison. „V omniu bych chtěla skončil v nejlepší pětici a loni v madisonu jsme byly na ME páté a skončit bychom chtěly nejhůře tak i zde,“ dodala Ševčíková.

Němcová na zlato prý rozhodně nemyslela. „Do závodu jsem ale nastoupila s tím, že se nesmím bát a chtěla jsem se dobře umístit. Od začátku se jelo hodně rychle a když se začalo padat, tak to bylo těžké. Jednou jsem byla na hraně, vycvakla jsem pedál a mohli mě ze závodu vyloučit, ale naštěstí se to nestalo a za kolo a půl jsem se vrátila do balíku. V závěru jsem už nemohla a když jsem zůstala v poslední trojici tak si říkala dobře, mám medaili. Ale uvědomila jsem si, že taková šance již nemusí přijít a dala to toho vše. Věděla jsem, že musím nastoupit jako první, zkusila to a vyšlo to. Ten dres na sobě jsem si nepředstavovala jen ve snech a je to něco neskutečného,“ řekla Barbora Němcová.

Hytych začínal svoji kariéru na silnici, dráze se věnuje teprve rok a půl, ale dosahuje již skvělých výsledků. „Moc se mi nepovedl start, trochu mě to rozhodilo, ale rychle jsem se rozjel a vydrželo mi to až do cíle. Určitě je to můj životní úspěch, ale již loni jsem byl šestý na MS a sedmý na ME. Kilometr je moje nejoblíběnější disciplína, ale ještě mě čeká sprint a keirin. Více si věřím ve sprintu a snad to ještě nějak dobře vyjde,“ řekl Matěj Hytych.

Výsledky:

Muži U23:

Scratch:

1. Tidball (Brit.), 2. Wafler (Rak.), 3. Carenko (Ukr.), …17. Křenek (ČR).

Týmový sprint:

Finále: Británie (Bunting, Norris, Hiley) 44,168 – Německo 44,174, 3. Itálie 44,951.

Junioři:

1 km s pevným startem:

1. Hytych (ČR) 1:03,076, 2. Kenneth Meng (Něm.) 1:03,302, 3. Garaiar Pikabae (Šp.) 1:03,364.

Vylučovací závod:

1. Fiorin (It.), 2. Smithson (Brit.), 3. Eržen (Slovin.), …5. M. Koblížek (ČR).

Stíhací závod družstev.

Finále: Itálie (Delle Vedove, Roccagni, Giami, Favero) 3:59,703 – Německo 4:03,641, 3. Británie 4:03,669

Ženy U23:

Scratch:

1. Ševčíková (ČR), 2. Barnwellová (Brit.), 3. Camposová (Port.).

Týmový sprint:

Finále: Německo (Albersová, Sperlichová, Pröpsterová) 49,293 – Polsko 49,610.

Juniorky:

Vylučovací závod:

1. Němcová (ČR), 2. Kolyžuková (Ukr.), 3. Robertsová (Brit.).

FOTO Milan Kadlec, Zdeněk Nosek

Stíhací závod družstev:

Finále: Itálie (Pellegribiová, Zanziová, Venturelliová, Sanfilippová) 4:28,759 – Německo 4:33,250, 3. Polsko 4:39,601.

FOTO Milan Kadlec, Zdeněk Nosek, FB UEC

Autor článku: Jaroslav Cícha