Třetí výhry v Toi Toi Cupu Zemanové a Boroše

Již čtvrtý díl seriálu Toi Toi Cupu zavítal poprvé na Moravu a v Rýmařově třetí výhry vybojovali Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) a Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB). Zatímco Zemanová jasně, Boroš o svém triumfu rozhodl až v závěrečném okruhu.

Od prvního kola se na čele dvaačtyřicetičlenného startovního pole usadili všichni favorité, první pozice si hlídali především Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), Matěj Stránský (Brilon Racing Team MB), polský reprezentant Marek Konwa, Jakub Říman (Auto Škoda Ml. Boleslav) či Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor). Čtyři kola byli všichni favorité pohromadě, ale v polovině závodu se vedoucí skupina začala natahovat a mírně dělit.

Na úplné špici zůstali Boroš, Konwa, Stránský a Vaníček, s malým odstupem jezdili další, ale dopředu se začal posouvat slovenský jezdec Martin Haring. V sedmém kole se čelo zúžilo na trio Konwa, Boroš, Vaníček, sedm vteřin zpět byli Stránský a Haring. V osmém kole se na nejlepší  dotáhl Haring, Stránský, který v minulém závodu ve Slaném zle potrápil Boroše, naopak začal ztrácet.

V samém závěru se s Borošem udržel pouze Konwa a v nejtěžší pasáži posledního okruhu zaútočil Boroš a to byl rozhodující moment. Získal několik metrů náskoku a polský soupeř jej již nedojel.  Pro třetí místo i dojel dnes velmi dobře jedoucí Vaníček, za ním projeli páskou Haring a Stránský.

„Byl to dnes takové rychlé krytérium. Dost dlouho jela spolu velká skupina a nebylo možné získat nějaký náskok. V závěru jsem spolupracovali s Konwvou a teprve pak se to nadělilo. O svém vítězství jsem rozhodl až v nejtěžší pasáži kdy jsem nastoupil a podařilo se mi jej setřást. Čtvrtý start – třetí vítězství, takže za mě velká spokojenost,“ řekl Michael Boroš.

Na rychlém a suchém okruhu, necelé tři kilometry dlouhém, vjížděly v závodě žen do druhého kola všechny favoritky pohromadě, po dalším okruhu bylo na čele stále spolu osm závodnic. Do pátého kola již ale vjížděla osamoceně s patnáctiveřinovým náskokem Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) a za ní se držela pohromadě pětice Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers MTB), Pavla Havlíková (Lawi junior team), Tereza Vaníčková (Brilon Racing Team MB), Belgičanka Joyce Vanderbekenová a poprvé letos startující Nikola Bajgerová (Dukla Praha).

Do šestého kola vjížděla Zemanová již s náskokem 37 vteřin před pronásledovatelkami a jela naprosto v poklidu. Do závěrečného okruhu najela s velkým náskokem 38 vteřin před Vanderbekenovou a pak byla pětičlenná skupina do níž se dotáhla Polka Zuzanna Krzystalová.

V obrovské pohodě jedoucí Zemanová si mohla dovolit v závěru trochu zvolnit a spíše se soustředila na to, aby neudělala zbytečnou chybu, přesto si dojela pro jasné prvenství.

S půlminutovým odstupem za ní projela cílovou páskou Vanderbekenová, třetí místo vybojovala zkušená osminásobná česká šampionka Havlíková, která si za svými zády přivezla Vaníčkovou a Bajgerovou.

„Dnes to bylo všechno parádní, zcela jistě úplně nejlepší závod sezony a to samé mohu říci i o trati. Od startu jsme jely ve velké skupině a já se snažila hlídat druhou pozici v klidu si pak ve čtvrtém kole nastoupila a vyšlo to. Mám dobře nastavené tréninky, dobře jsem se vyspala a najedla a vyšlo to na jedničku,“ byla nadmíru spokojená Zemanová, která si tak upevnila své vedoucí postavení v celém seriálu Toi Toi Cupu.

1. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor)        1:01:48, 2. Konwa (Pol.) +5, 3. Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) +13, 4. Haring (SR) +27, 5. Stránský (Brilon Racing Team MB) +58, 6. L. Petruš (D2mont Merida Cycling Team) +1:02.

1. Zemanová (Brilon Racing Team MB) 50:27, 2. Vanderbekenová (Belg.) +32, 3. Havlíková (Lawi junior team) +37, 4. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +38, 5. Bajgerová (Dukla Praha) +43, 6. Krzystalaová (Pol.) +47.

1. Novotný (Dukla Praha) 39:00, 2. Schwarzbacher (SR) +29, 3. Ježek (Brilon Racing Team MB) +38, 3. Seeman (TJ Stadion Louny) +46, 5. Kerl (Author team Stupno) +59, 6. Haas (SR) +1:04.

Juniorky:

1. Hanáková  (ČED Bike Team) 37:37, 2. Dlasková (Auto Škoda Ml. Boleslav) +19, 3. Hladíkové (Brilon Racing Team MB) +1:03, 4. Mulová (Pol.) +1:32, 5. Dostálová (LYKO Klub P/rachatice) +1:41, 6. Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +1:49.