MTB

Stošek jede Cape Epic počtvrté, letos premiérově s českým parťákem

Stošek jede Cape Epic počtvrté, letos premiérově s českým parťákem

Už počtvrté pojede Martin Stošek, česká maratonská jednička, Cape Epic. Ročník 2024 přesto bude pro třicetiletého reprezentanta velkou premiérou, protože osm dnů trvající etapový závod dvojic poprvé absolvuje s českým parťákem. V dresu týmu Canyon Sidi MTB pojede s Petrem Vakočem, bývalým silničním reprezentantem, který se vrhnul na gravel závody. Vedle Jaroslava Kulhavého s Filipem Adelem se tak jedná o další, čistě českou, dvojici ve startovním poli.

„Společně trénujeme už skoro dva roky. Známe se dokonale. Letos jsme navíc absolvovali společně etapový závod v Andalusii. Zvykli jsme si na sebe a myslím, že jsme se skvěle doplňovali,“ vypravuje Martin Stošek.

Jeho týmový parťák si navíc v průběhu února střihnul gravelový podnik Santa Vall, kde vyhrál prolog, následně během dvou etap udržel první příčku o sedmnáct vteřin! 

„Petr má ze silnice skvělý tah na rovinách a má výborný start, což je na Cape Epic nesmírně důležité. Já jsem zase maličko silnější v technice a prudkých kopcích. Oba pak podle mého máme velice dobrý cit na čtení závodu i soupeřů. Naše výkonnost je hodně podobná,“ přemítá o spolupráci Martin Stošek.

Cape Epic jel v minulosti už třikrát. Zažil pocity totální euforie i zklamání. Slavil etapové vítězství, okusil pocit lídra závodu, ale také zklamání, když v roce 2021 musel odstoupit z průběžně druhého místa. Tehdy jel po boku Andrease Seewalda z Německa, ale střevní potíže českého závodníka dvojici zastavily. O rok později společně finišovali druzí, minulý rok dojeli pátí. 

Za normálních okolností by velmi pravděpodobně Martin Stošek jel Cape Epic 2024 se stejným parťákem. Jenže zdravotní trable v průběhu zimy týmovou strategii změnily. „Byl jsem třikrát nemocný. Jednou deset dnů, dvakrát skoro čtrnáct dnů. V součtu jsem vynechal měsíc tréninku,“ popisuje český závodník.

S Petrem Vakočem budou působit jako záložní tým v rámci formace Canyon Sidi MTB. První tým vytvoří Marc Stuzmann a Andreas Seewald. „Už jsem ve velmi dobré formě a do maxima mi chybí pouze pár procent. Ale Andreas s Marcem jsou určitě větší adepti na stupně vítězů,“ uznává upřímně Martin Stošek.

Pokud se nestane nic mimořádného, šanci bojovat o pozici na stupních vítězů v rámci celkového pořadí nedostane. „Musel jsem se s tím smířit. Výpadek byl vážně veliký. Nemá smysl se tím užírat. Také jsem mohl být třeba zraněný a vůbec v Africe nestartovat. Myslím, že je super, když můžeme v rámci našeho týmu Canyon Sidi poskládat dva týmy. Těším se, že nebudu pod takovým tlakem. A nikde není napsáno, že máme s Petrem zakázáno závodit.“

AUTOR: Radek Malina

FOTO: Canyon Sidi MTB Team

Autor článku: Admin