Stošek jede Cape Epic počtvrté, letos premiérově s českým parťákem

Stošek jede Cape Epic počtvrté, letos premiérově s českým parťákem

 MTB

17.03.2024

Už počtvrté pojede Martin Stošek, česká maratonská jednička, Cape Epic. Ročník 2024 přesto bude pro třicetiletého reprezentanta velkou premiérou, protože osm dnů trvající etapový závod dvojic poprvé absolvuje s českým parťákem. V dresu týmu Canyon Sidi MTB pojede s Petrem Vakočem, bývalým silničním reprezentantem, který se vrhnul na gravel závody. Vedle Jaroslava Kulhavého s Filipem Adelem se tak jedná o další, čistě českou, dvojici ve startovním poli.

„Společně trénujeme už skoro dva roky. Známe se dokonale. Letos jsme navíc absolvovali společně etapový závod v Andalusii. Zvykli jsme si na sebe a myslím, že jsme se skvěle doplňovali,“ vypravuje Martin Stošek.

Jeho týmový parťák si navíc v průběhu února střihnul gravelový podnik Santa Vall, kde vyhrál prolog, následně během dvou etap udržel první příčku o sedmnáct vteřin! 

„Petr má ze silnice skvělý tah na rovinách a má výborný start, což je na Cape Epic nesmírně důležité. Já jsem zase maličko silnější v technice a prudkých kopcích. Oba pak podle mého máme velice dobrý cit na čtení závodu i soupeřů. Naše výkonnost je hodně podobná,“ přemítá o spolupráci Martin Stošek.

Cape Epic jel v minulosti už třikrát. Zažil pocity totální euforie i zklamání. Slavil etapové vítězství, okusil pocit lídra závodu, ale také zklamání, když v roce 2021 musel odstoupit z průběžně druhého místa. Tehdy jel po boku Andrease Seewalda z Německa, ale střevní potíže českého závodníka dvojici zastavily. O rok později společně finišovali druzí, minulý rok dojeli pátí. 

Za normálních okolností by velmi pravděpodobně Martin Stošek jel Cape Epic 2024 se stejným parťákem. Jenže zdravotní trable v průběhu zimy týmovou strategii změnily. „Byl jsem třikrát nemocný. Jednou deset dnů, dvakrát skoro čtrnáct dnů. V součtu jsem vynechal měsíc tréninku,“ popisuje český závodník.

S Petrem Vakočem budou působit jako záložní tým v rámci formace Canyon Sidi MTB. První tým vytvoří Marc Stuzmann a Andreas Seewald. „Už jsem ve velmi dobré formě a do maxima mi chybí pouze pár procent. Ale Andreas s Marcem jsou určitě větší adepti na stupně vítězů,“ uznává upřímně Martin Stošek.

Pokud se nestane nic mimořádného, šanci bojovat o pozici na stupních vítězů v rámci celkového pořadí nedostane. „Musel jsem se s tím smířit. Výpadek byl vážně veliký. Nemá smysl se tím užírat. Také jsem mohl být třeba zraněný a vůbec v Africe nestartovat. Myslím, že je super, když můžeme v rámci našeho týmu Canyon Sidi poskládat dva týmy. Těším se, že nebudu pod takovým tlakem. A nikde není napsáno, že máme s Petrem zakázáno závodit.“

AUTOR: Radek Malina

FOTO: Canyon Sidi MTB Team

Autor článku: Admin