MTB

Slavík těsně druhý v městském sjezdu v Chile

Slavík těsně druhý v městském sjezdu v Chile

Biker Tomáš Slavík usiloval na prestižním městském sjezdu v chilském Valparaísu o rekordní třetí vítězství a byl od něj kousíček. V závodě Red Bull Valparaíso Cerro Abajo skončil těsně druhý. O pouhé čtyři setiny sekundy ho předstihl domácí borec Pedro Ferreira, který startoval jako úplně poslední.

„Nádherný závod, bitva do posledního metru,“ glosoval drama český jezdec stáje Ghost. „V první jízdě mi vlítl kameraman pod kolo, kde jsem si fest poladil ruku, pak jsem to v kvaldě opět vykosil a ve finále jsem to udržel celý pohromadě a těsně to nevyšlo… Záměrně neříkám bohužel, protože jsem s tím i tak sakra spokojenej! Bylo to vydřený druhý místo,“ dodal úřadující mistr světa ve fourcrossu.

Slavík už tento závod vyhrál v letech 2017 a 2018, o rok později skončil v kotrmelcích na zemi. „Uklouzlo mi v plné rychlosti přední kolo, šel jsem přes řídítka a kutálel jsem se po schodech hned vedle betonové zdi. Pět minut jsem byl v bezvědomí. Měl jsem otřes mozku, urvané vazy v kotníku, prasklých pět žeber,“ vzpomínal na karambol z roku 2019. Poslední dva roky se tento divácky atraktivní sjezd, který v televizi sleduje na celém světě až 5 milionů diváků, kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

Čtyřiatřicetiletý Slavík předvedl ve finále téměř bezchybnou agresivní jízdu a vypadalo to, že se dočká vysněného třetího triumfu. Třikrát tento sjezd ještě nikdo nevyhrál. Chilan Ferreira byl ale proti.

Na úzké trati dlouhé 2400 metrů museli závodníci zdolat celkem 1600 schodů, umělé překážky, skoky i klopené zatáčky. Místy dosahovali rychlosti až 70 kilometrů v hodině. „Každá chyba tady dost bolí. Všude jsou zdi, domy, ploty, sloupy nebo hydranty. Prostě věci, které člověku neuhnou,“ přiznal Slavík, jehož letos ještě čekají obdobné městské sjezdy v Mexiku a Itálii.

Foto: Facebook Tomas Slavík

Záznam z finálové jízdy:

Autor článku: Jan Krůta