Silnice

Skvělé, úžasné, říká o Závodu míru reprezentační trenér Tomáš Konečný

Skvělé, úžasné, říká o Závodu míru reprezentační trenér Tomáš Konečný

Česká reprezentace byla na Závodu míru U23 hodně vidět. Mathias Vacek vyhrál prolog, v královské etapě byl čtvrtý a celkově třetí, Pavel Bittner skončil dvakrát druhý v etapě. No a bratr Mathiase Karel přidal sedmé místo v konečném pořadí. 

„Bylo to skvělé a úžasné vystoupení celého týmu. Spousta emocí, prostě nádhera. Jeden z nejlepších závodů za dobu, co jsem ve funkci,“ prohlásil trenér české silniční reprezentace Tomáš Konečný.

„Kluci se semkli, neskutečně fungovali jako tým. To, co ukázali v královské etapě, bylo něco, jako před lety předváděl na Tour US Postal nebo Sky. Do posledního kopce udělali neskutečnou selekci, že všichni odpadali. Zůstali tam Vackové a Karel tam skoro nechal život pro bráchu,“ popisoval trenér.

„Brácha mě tam dotáhl, ale na konci už mě braly křeče a na víc jsem neměl. Tohle stoupání je extrém,“ přiznal Mathias Vacek v cíli na Dlouhých Stráních. „Věděli jsme s bráchou, že jsme na tom skvěle, můj úkol byl jet do kopce, co to dá,“ doplnil Karel Vacek a z celkového vystoupení měl velkou radost. „Po dlouhých letech jsme jeli jako bráchové vynikající závod, snad ještě o nás bude slyšet,“ doufal. 

Stejné pocity měl i trenér reprezentace. „Že je na tom Mathias dobře a měl by bojovat o čelní příčky, v to jsme věřili. Ale mám obrovskou radost, že jsme vrátili zpátky Karla, který se v poslední době hledal. Objevovaly se hlasy, jestli má být vůbec v nominaci, ale já mu věřil. Skvěle načasoval formu, obětoval svoje ambice ve prospěch bráchy, a ještě z toho bylo sedmé místo celkově. Věřím, že půjde nahoru,“ chválil Karla Vacka Konečný.

„Ale nebylo to zdaleka jen o těchto dvou. Každý z kluků splnil, co jsem po nich chtěl. Sice nám nevyšel žlutý dres, ale musíme si přiznat, že Belgičani byli taky hodně silní, a nakonec rozhodla v podstatě bonifikace z té královské etapy. A Mathiasovi v tak těžkém závodě chybělo jen čtrnáct vteřin na první místo,“ hodnotil trenér.

„Mohlo to být první místo, ale člověk se pořád může zlepšovat a do budoucna ještě snad nějaká vítězství přijdou. Jsem s tím spokojený,“ uvedl Mathias Vacek, který od 1. srpna přechází do WorldTour týmu Trek-Segafredo.

„Myslím, že do budoucna může být lídrem na velké závody. Oproti malým vrchařům má sice trošku nevýhodu, že je vyšší postavy, ale zase má výbornou časovku a do kopce ho neurvou. Věřím, že se bude prosazovat i v nejvyšších patrech cyklistiky,“ uvedl Konečný.

Pavel Bittner si ve spurtech připsal dvě druhá místa. V poslední etapě ho na něj odsoudil až fotofiniš, rozdíl byl snad půl centimetru… „Zklamaný určitě nejsem, přejel jsem vrchařské prémie, a ještě dokázal takhle dobře zaspurtovat. Bylo to těsně, ale to se stává. Celý tým jel čtyři dny super. Já jsem moc spokojený,“ dodal Bittner.

FOTO: zavodmiru.com

Autor článku: Jan Krůta