SÁLOVÁ CYKLISTIKA

Sálová cyklistika zastupuje dvě disciplíny – kolovou a krasojízdu. Kolová je míčová hra, při níž se dvoučlenná družstva snaží dopravit míč údery kolem do branky soupeře. Krasojízda je jízda na kole spojená s prováděním akrobatických prvků. Mistrovství světa probíhá společně pro obě disciplíny a mistrovství světa se v Československu a České republice uskutečnilo v letech 1948 a 1965 v Praze, v roce 1970 hostila mistrovství světa Ostrava, dále v roce 1977 Brno.  Brno bylo dějištěm mistrovství světa ještě dvakrát, a to v letech 1991 a 2014.

KOLOVÁ

Kolová je sport podobný sálovému fotbalu, jen hráči po hřišti o rozměrech 14 x 11 m jezdí na kolech. V každému týmu hrají dva hráči, kteří kontrolují pohyb míče po hřišti na upravených kolech bez brzd s pevným převodem (tzv. furtšlap). Hráči se mohou míče při hře dotknout mimo kola pouze hlavou, brankář v brankovišti může zakročit jakkoli. Fauly jsou penalizovány udělováním volných úderů. Míč na kolovou je potažen látkou a naplněn srnčími chlupy. Zápas v kategorii dospělých se skládá ze dvou poločasů 2 x 7 minut. Obvykle se hraje turnajovým způsobem během jednoho dne – 7-8 zápasů. Poprvé byla tato hra představena roku 1899 při sportovních slavnostech v Hamburku. Za bezprostřední předchůdce kolové je považováno irské pólo (inspirované pólem na koni).

Pravidelné měření sil mezi národními týmy se začalo na mistrovství Evropy v kolové. Poté jej nahradilo mistrovství světa, které se poprvé konalo v roce 1930 a pořadatelem bylo německé Lipsko. 

Kolová je populární v RakouskuŠvýcarskuNěmeckuČeskuFranciiBelgii. Tyto země hrají mistrovství světa skupiny A. Dále se hraje na mezinárodní úrovni v JaponskuMalajsiiHongkonguKanaděArméniiLichtenštejnsku a Maďarsku. Od roku 2002 se pravidelně konají závody SP v kolové a v roce 2015 se uskutečnilo první novodobé ME v kolové, které nahradilo soutěž Evropského poháru.

KRASOJÍZDA

Krasojízda je sportovní disciplína srovnatelná s krasobruslením a s akrobatickou gymnastikou. Soutěžící (jednotlivci, dvojice, čtveřice) prezentují 5 minutovou jízdu zahrnující 30 cviků s hudebním doprovodem. Porota uděluje body za kvalitu provedení. 

Za zakladatele krasojízdy je považován Nicolas Kaufmann, původem Švýcar žijící v Americe. Ten pěstoval krasojízdu (i kolovou) na vysokých kolech už na konci 19. století. Díky propagační cestě do Evropy, kterou podnikl společně se svými krajany McAnnym a Canarym, se tato cyklistická disciplína rozšířila i na další kontinent. Zejména v Německu, Švýcarsku, ale i v Čechách (budoucích velmocích v krasojízdě) zaznamenal nový sport velký zájem.

V roce 1921 se o tuto disciplínu začíná zajímat mezinárodní cyklistická federace a od roku 1928 dokonce toto mistrovství organizuje. Teprve od tohoto roku mají krasojezdci oficiální mistrovství Evropy. První oficiální mistrovství světa v krasojízdě se uskutečnilo roku 1956 v Kodani. Naší nejúspěšnější závodnicí je pětinásobná mistryně světa Anna Matoušková, která drží kuriozní rekord, mistryní se poprvé stala až ve svých 35 letech v roce 1974.

Mistři ČR 2022

 ZDE

Mistři ČR 2021

 ZDE

Mistři ČR 2020

 ZDE

Generální partner
Exkluzivní partner
Institucionální partner