Cyklokros

S potížemi, ale přece se SP v cyklokrosu v Táboře pojede

S potížemi, ale přece se SP v cyklokrosu v Táboře pojede

Pořádání všech sportovních akcí je v současné době přinejmenším problematické. A nejinak je tomu v případě závodu cyklokrosového Světového poháru, který se uskuteční v neděli 29. listopadu v areálu Komora v Táboře. Seriál odstartuje později než bylo původně plánováno a především se uskuteční pouze pět podniků namísto původně plánovaných patnácti.

 „Dostat Světový pohár do Tábora bylo letos hodně obtížné. Měnily se podmínky, termíny. Ještě v září jsme nebyli zcela přesvědčeni, zda závod budeme dělat. Po jednáních na městě, s představiteli kraje, na Českém svazu cyklistiky, s Národní sportovní agenturou a hygienou jsme se rozhodli na poslední chvíli. Pro nás je to také závazek před pořádáním mistrovství světa, které se u nás pojede roce 2024,“ řekl předseda cyklokrosové komise ČSC Petr Balogh.

„Startovní pole bude trošku řidší, ale jsem nesmírně rád, že přijede megabar světové cyklistiky Wout van Aert, trojnásobný světový šampion zde absolvuje první závod po neuvěřitelných výkonech na Tour de France a mistrovství světa,“ zdůraznil na dnešní tiskové konferenci pod otevřeným nebem v Táboře Balogh.

I starosta města Tábor Štěpán Pavlík přijal to, že se pojede, trošku s úlevou. „Tábor slaví 600 let od svého založení, ze známých důvodů jsme museli řadu akcí zrušit. Oceňuji, že pořadatelé to nevzdali a alespoň prostřednictvím televizních obrazovek se podaří udržet tradici, která je v Táboře dlouhodobá. Akce se bude přenášet i do dalších zemí a nepochybně je to jedna z největších akcí v našem městě, ne-li největší a dobrá propagace ve světě. Budeme tím zvát i  na světový šampionát 2024,“ řekl starosta Tábora.

Reprezentační kouč Petr Dlask zmínil problémy především s termíny, vzhledem k pozdějšímu tak přišel o jednu krosařku pro elitní závod, když Pavla Havlíková pro problémy s rukou nebude moci startovat. „Vím, že máme silné juniorské kategorie a můžeme bojovat o vítězství nebo podium, ale i muži U23 by se nemuseli ztratit a v elitě snad navážeme na výsledky z minulých let,“ řekl Dlask.

Největší ambice má vedoucí junior světového žebříčku Matěj Stránský. „V Táboře to bude první vrchol, protože na mistrovství Evropy se moje kategorie nejela. Pokusím se ukázat v nejlepší formě. Tréninkově se cítím dobře, potvrdil jsem to i na závodech. Jsem schopen jet s nejlepšími a pokusím se o co nejlepší výsledek, třeba i o první místo,“ dodal Matěj Stránský.

Autor článku: Jaroslav Cícha