Dráha

Roman Kreuziger Cycling Academy v novém složení

Roman Kreuziger Cycling Academy v novém složení

Akademie Romana Kreuzigera zahájila přípravu na sezonu 2023 s obměněnou sestavou a novou ambiciózní vizí. Plzeňský tým, který vznikl v roce 2018 pod vedením Petra Kubiase, se zaměřuje na výchovu mladých závodníků v juniorském věku, se specializací zejména na silnici, ale pod vedením Václava Nováka také na dráhu a od nové sezony bude mít přesah také do cyklokrosu.

Po letech, kdy v týmu působila i děvčata, bude sestava pro příští rok čistě mužská, jedenáctičlenná. Nela Slaníková totiž po úspěšných dvou letech odchází do ženského UCI týmu Dukly Praha. Tým RKCA se snaží zejména posunovat k mezinárodnímu programu, směřujíce k úrovni špičkového týmu.

„Inspirací a nejen inspirací je pro nás Auto Eder. Tým juniorské Bory si vybírá ty nejlepší evropské jezdce a má špičkový zahraniční program. Do budoucna se ani my nebudeme bránit jezdcům ze zahraničí a také díky navázání spolupráce právě s Auto Eder a Akademií Petera Sagana se těšíme na intenzivnější zahraniční program a další možnosti, které posunou naše závodníky dál. Dokonce komunikujeme o možnosti spolupráce s jedním World Tourovým týmem, což by bylo pro RKCA velkým přínosem,“ řekl Petr Kubias.

V týmu pro rok 2023 pokračují Richard a Robert Kobrové, Petr Hladík, Vladimír Kroc, Adam Pešek, Vít Kotschy a Jaromír Kohout. Novými tvářemi jsou Josef Vlk (přichází z Author Team Stupno), Adam Kubelka (ze Stark cycling team), Ondřej Šafránek (z Akademie cyklistických sportů).

Asi nejzajímavější akvizicí bude příchod Pavla Šumpíka. Podepsali jsme jej až po mistrovství světa v cyklokrosu. Přichází po skvělé sezoně z Jaroslav Kulhavý Cycling Team, kterému patří velký dík. Měl velmi dobrou sezonu a nedávno byl devátý na Světovém poháru v Táboře,“ říká Tomáš Holub, trenér týmu.

„Jedenáct jezdců bude solidní sestava a těšíme se, co nám sezona 2023 přinese. A prozradím ještě jednu zákulisní informaci. Dvanáctým závodníkem měl původně být Kryštof Král z Dukly Praha, s kterým jsme si plácli na nadcházející dvě sezóny, ale rádi jsme ho uvolnili po vzájemné domluvě do Auto Ederu. Naší filosofií je posunovat závodníky dál a moc mu držíme palce,“ přidal Petr Kubias.

Koncem září se RKCA sešla na předsezonním soustředění v Horních Věstonicích. „V příjemném prostředí jsme strávili několik dní, za asistence lokálního traséra Zdeňka Mlynáře na horských a cyklokrosových kolech najezdili první společné kilometry pod Pálavou. Ale hlavně se tmelili, debatovali o nové sezoně, zkoušeli fotbal i střelbu ze vzduchové pistole a začínali tak kombinovanou zimní přípravu. Soustředění se podle mého vydařilo. Počasí bylo sice pár dní mlžné, ale plnili jsme plány a naši nováčci do týmu dobře zapadají. A to je důležité,“ dodal Tomáš Holub.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha