Reprezentace MTB juniorů a U23 v plné přípravě na Mallorce

Reprezentace MTB juniorů a U23 v plné přípravě na Mallorce

Navzdory mnoha logistickým problémům a koronavirovým komplikacím odcestoval tým Reprezentace MTB kategorií junior a U23 na společné soustředění na Mallorce.

Reprezentační trenér Viktor Zapletal nominoval úspěšnou skupinu z podzimních vrcholných podniků mistrovství světa a Evropy. Přípravného kempu se ve velmi příznivém počasí účastnilo 18 jezdců.

Tréninkový kemp metodicky navazoval na dlouhodobou koncepci Reprezentace MTB v částečně centrální přípravě mladých bikerů. Ty čekal na Mallorce nabitý program, ve třech mikrocyklech tým najel téměř 1.250 kilometrů a absolvoval více než 43 tréninkových hodin v průběhu devíti tréninkových dní. Soustředění, které se odehrávalo v úrovni „silově vytrvalostní“ doplňovaly druhé tréninkové fáze zahrnující speciální tělesná cvičení na komplexní posílení všech svalových skupin.

„Současný mladý bikový tým funguje výborně nejenom po stránce sportovní připravenosti a disciplíny, ale i lidské,“ dává nahlédnout do zákulisí bikové reprezentace trenér Viktor Zapletal. 

„Většina mladých reprezentantů má vysokou kondici i obecné znalosti díky dlouhodobě kvalitní práci našich bikových klubů, takže na soustředěních reprezentace neztrácíme čas tím, že bychom museli juniory učit nějakým cyklistickým základům nebo by měli nízkou připravenost a můžeme plnohodnotně plnit plánovaný záměr soustředění. Tým absolvuje většinu objemových tréninků společně, kdy kluci pravidelně střídají na špici a dívky jedou ve druhé části pelotonu v nižších wattech, ale zároveň tak, aby to bylo rozvíjející pro obě skupiny. V kopcích se tým rozděluje na mužskou a ženskou část a celá skupina se opět sjíždí na rovině pod kopci a společně dojíždí rovinatou část tréninku. Každá z etap je předem podrobně plánovaná a propojuje se s dalšími tréninky soustředění,” podrobně přibližuje plán soustředění trenér Viktor Zapletal. 

Českým reprezentantům byli během soustředění nápomocni také specialisté z Česka. 

“Dobře se nám osvědčila spolupráce s fyzioterapeutkou Terezou Beranovou, se kterou tým absolvoval večerní online cvičení, to probíhalo ve druhé tréninkové fázi,“ doplňuje Viktor Zapletal.         

Reprezentační tým horských kol se znovu sejde v únoru, kdy má v plánu absolvovat soustředění a přípravné závody kategorie C1 a C2 v turecké Alanyi.

Autor článku: Filip Švestka

Související

Doporučené