ME

Početná výprava českých cyklistů na ME do Mnichova

Početná výprava českých cyklistů na ME do Mnichova

Velká výprava českých cyklistů se chystá na mistrovství Evropy do Mnichova, který v rámci velkého sportovního svátku bude hostit kontinentální šampionáty nejen cyklistických, ale i řady dalších sportovních odvětví. Cyklisté budou závodit v okolí Mnichova na silnici, dráze, v cross country horských kol i BMX Freestyle. Kromě cyklistů hostí Mnichov evropský šampionát atletů, plážového volejbalu, veslování a některých dalších sportů. Malá „olympiáda“ se koná ve dnech 11. – 21. srpna.

Lídry budou známá jména. Na silnici se představí celkem deset českých reprezentantů. Šest mužů a čtyři ženy. Silniční závod mužů pojede sestava, v níž bude lídrem zkušený Zdeněk Štybar, jediný zástupce z WorldTour v české nominaci. Spolu s ním se představí ještě J. Bárta, T. Bárta, Otruba a další dva závodníci budou donominováni v pondělí po Sazka Tour. „V původní nominaci figurovali ještě mistr republiky Zahálka a jeho stájový kolega z Elkov Kasper Adam Ťoupalík, ale oba jsou nemocní a nemohou startovat. Proto musíme dělat změny v nominaci,“ vysvětlil hlavní trenér výpravy František Trkal. Silniční závod mužů měří 209 km. „Zhruba po 140 kilometrech se najíždí na městské okruhy do Mnichova. Je to profilem spíš takové klasikářské, nic extra náročného, hodně zatáček. Určitě budou rozhodovat zkušenosti s podobnými závody, kterých má Štybar suverénně nejvíce. Měl sice zdravotní problémy, ale už zvládl vysokohorské soustředění a teď jede Kolem Polska. Připraven bude dobře a na Evropu se těší,“ řekl Trkal.

V kategorii horských kol jsou největší naděje vkládány do Ondřeje Cinka, staronového šampiona ČR, který se však poslední dobou potýká především se zdravotními problémy a Evropský šampionát v jeho programu původně vůbec nebyl. Avšak díky všem změnám a vynechání některých světových pohárů se ho rozhodl zúčastnit a již se na něj intenzivně připravuje.

Mezi reprezentanty dráhy se představí mimo jiné lídři jako M. Čechman, R. Wagner či evropský šampion v keirinu z roku 2016 Tomáš Bábek.

BMX Freestyle bude reprezentovat i Tomáš Beran či Iveta Miculyčová, oba vítězové nedávného Undercastle games, mezinárodního Freestyle BMX závodu kategorie C1. 

Nominace české reprezentace

SILNICE

Muži – silniční závod (neděle 14. 8.): Zdeněk Štybar, Jan Bárta, Tomáš Bárta, Jakub Otruba + 2 donominováni v pondělí 8.8. 

Časovka (středa 17. 8.): Jan Bárta, Jakub Otruba.

Ženy – silniční závod (neděle 21. 8.): Tereza Neumanová, Nikola Bajgerová, Nikola Nosková, Kateřina Kohoutková.

Časovka (středa 17. 8.): bez české účasti

MTB – CROSS COUNTRY

Muži (pátek 19. 8.): Ondřej Cink, Jan Škarnitzl, Marek Rauchfuss, Jan Vastl, Lukáš Kobes. 

Ženy (sobota 20. 8.): Jitka Čábelická, Jana Czeczinkarová, Tereza Tvarůžková, Karla Štěpánová.

DRÁHA (12. – 16. 8.)

Muži: Tomáš Bábek (keirin, týmový sprint, 1 km s pevným startem), Martin Čechman (keirin, sprint, týmový sprint), Matěj Bohuslávek (sprint, týmový sprint), Robin Wagner (týmový sprint, 1 km s pevným startem), Daniel Babor (scratch, madison), Denis Rugovac (omnium, madison), Jan Voneš (bodovací závod, vylučovací závod).

Ženy: Veronika Jaborníková (sprint, keirin, 500 m s pevným startem), Petra Ševčíková (omnium, madison, scratch), Kateřina Kohoutková (madison, vylučovací závod, bodovací závod).

BMX FREESTYLE (12. – 13. 8.)

Muži: Tomáš Beran, Martin Habada. Ženy: Kateřina Jalůvková, Iveta Miculyčová.

FOTO ŠTYBAR – VK/PN/Cor Vos

FOTO CINK – Jaroslav Svoboda

Autor článku: Jan Krůta

Související

Doporučené