PARA

Pavlína Vejvodová opět dominovala a je zlatá! Jahoda bronzový

Poslední 2 dny světového poháru handicapovaných cyklistů zpravidla patří silničním závodům. Ani v Maniagu tomu nebylo jinak – na startovní rošt se postavilo celkem 7 českých závodníků.

Nejlépe se dařilo Pavlíně Vejvodové (WT1) – objev roku ČPV za rok 2022 a stříbrná medailistka ze čtvrteční časovky zvládla svůj závod bez jediné chyby a dojela si pro první velké vítězství v letošní sezóně. Pavlína se navíc stává průběžnou vedoucí závodnicí světového poháru UCI. Výkon své svěřenkyně hodnotí trenér Zdeněk Mlynář takto: „Pavlína přesně splnila náš úkol přijet do poslední zatáčky na prvním místě a tím zahájit spurt na kostkách, který se z první pozice nedal prohrát. Samozřejmě nesměla dopadnout v kopci kde je trošku slabší než Holanďanka. V kopci sice trošku ztratila ale rychle si to dojela a mohla se soustředit na spurt.

Velkou motivaci měl také Patrik Jahoda (MH1), kterému se časovka příliš nepovedla a toužil svůj výkon napravit, a to se mu jednoznačně podařilo, když si dojel pro skvělou bronzovou medaili. „Tak mi trochu spadnul kámen ze srdce. Po čtvrteční časovce, kdy jsem úplně propadl, jsem si říkal, jestli jsem zvolil správnou zimní přípravu. Dneska jsem si potvrdil, že jsem se připravil dobře a časovka byla ovlivněná hroznou zimou. V silničním závodě jsem podal opravdu dobrý výkon. Polovinu závodu jsem se dokázal držet s vedoucí dvojicí. Vždy mi ujížděli v kopcích, ale na rovině jsem je dokázal dojíždět. Po 25km mi v kopci ujeli tak, že jsem je už nedokázal stáhnout a i když mě v druhé polovině závodu ohrožoval Polák na čtvrté pozici, dokázal jsem si udržet cca minutu náskok a dojel si pro bronz. Parádní závod, jsem rád, že jsem napravil zaváhání ze čtvrtka.“ Zhodnotil Patrik svůj výkon.

Ostatním závodníkům se bohužel tolik nedařilo, ale přesto nechali na závodní trati v Itálii úplně všechno. Paralympionička Katka Antošová (WH3) se zlepšila o jedno místo oproti časovce a vyjela devátou příčku. Stejně zlepšení zaznamenal také Jindra Mašín (MT2), který dokončil závod jedenáctý. Romana Šejnu potkal smolný pád a skončil taktéž na 11.místě.

Na závěr dne nás čekal silniční závod v kategorii MH3, kde nás reprezentoval Vašek Antal a Tomáš Mošnička. Klukům se bohužel závod moc nepodařil. Tomáše zužovaly zdravotní potíže a skončil 34. Vaška potkal nepříjemný defekt v prvním okruhu a do cíle dojel jako 41.

První den silničních závodů byl pro české barvy velmi úspěšný – 2 medaile hodnotí velmi pozitivně také reprezentační trenér Lukáš Petr: „Patrik již patří mezi velmi vyzrálé závodníky, když mu závod sedne, můžeme od něj čekat velké výsledky. Od začátku měl závod velmi dobře rozjetý, v půli odrazil útok polského soupeře a v závěru již kontroloval třetí pozici. Pavlína nastupovala do závodu jako jedna z favoritek a svou roli plnila na jedničku. O vítězství se rozhodlo až v závěrečném spurtu, když Pavlína zahájila spurt z první pozice a soupeřku již před sebe nepustila.

Zítra uvidíme v akci Iva Koblasu (MC2), tedy další naději na výborné umístění. Ivo se postaví na start svého silničního závodu v 9 hodin ráno a pokusí se ještě vylepšit solidní 6.místo z páteční časovky.

WT1

1. VEJVODOVÁ, Pavlína (CZE) 1:01:46
  2. VAN SOEST, Marieke (NED) 1:01:47 (+00:01)
  3. MALZBENDER, Eltje (NZL) 1:06:17 (+04:31)

MH1

1. HORDIES, Maxime (BEL) 1:44:32
  2. CORNEGLIANI, Fabrizio (ITA) 1:44:44 (+00:12)
  3. JAHODA, Patrik (CZE) 1:47:25 (+02:53)

WH3

1. LI, Huaxian WH3 (CHN) 1:18:15
  2. ZEYEN, Annika (GER) 1:18:16 (+00:01)
  3. PORCELLATO, Francesca (ITA) 1:18:30 (+00:15) … 9. ANTOŠOVÁ, Kateřina (CZE) 1:25:39 (+07:24)

MT2

1. CELEN, Tim (BEL) 1:14:27
  2. JÄGER, Maximilian (GER) 1:14:30 (+00:03)
  3. STEINBICHLER, Wolfgang (AUT) 1:14:41 (+00:14) … 11. MAŠÍN, Jindřich (CZE) 1:24:15 (+09:48)

MT1

1. CHEN, Jianxin (CHN) 0:54:45
  2. LU, Rongfei (CHN) 0:54:45 (+00:00)
  3. FARRONI, Giorgio (ITA) 0:54:51 (+00:06) … 11. ŠEJNA, Roman (CZE) 1:06:02 (+11:17)

MH3

1. MERKLEIN, Vico (GER) 1:46:56
  2. HERTER, Johannes (GER) 1:46:56 (+00:00)
  3. QUAILE, Johan (FRA) 1:46:56 (+00:00) … 34. MOŠNIČKA, Tomáš (CZE) 2:03:02 (+16:06) … 41. ANTAL, Václav (CZE) (-1 LAP)

Autor článku: Admin