Nizozemci vyhráli všechny zlata

Nizozemskou zlatou jízdu na letošním 72. světovém šampionátu v cyklokrosu v belgickém Ostende dnes potvrdili ziskem světových šampionů v elitní kategorii mužů Mathieu van der Poel a mezi ženami U23 Fem van Empelová. Nejlepšího českého výsledku dosáhl na mistrovství Zdeněk Štybar, který skončil osmnáctý, Michael Boroš obsadil  33. místo a Tereza Vaníčková čtyřiadvacáté.

V souboji dvou krosových suverénů krosových tratí zdolal M. van der Poel svého rivala Wouta van Aerta, získal třetí zlato v řadě, celkově čtvrtý titul a upravil poměr světových titulů s van Aertem na 4:3. Bronz získal Toon Aerts z Belgie. Plný počet kol mělo pouze dvacet závodníků ze 44  na startu.

Štybar nastoupil do svého třináctého závodu na mistrovství světa, ovšem po sedmileté pauze, když naposledy jel v roce 2014 v Hoogerheide, kde vybojoval svůj třetí světový titul v elitní kategorii. Na startu stál až jako poslední, ale dobře zvolil vnitřní stopu a bleskově se dostal přibližně na dvacátou pozici, ale na prvním mostě musel zastavit, když se to před ním ucpalo a ztratil asi deset míst.

Všem bylo  jasné, že v závodu budou o zlato bojovat jen M. van der Poela a van Aerta, tedy  jezdci, kteří v posledních šesti letech nikoho na nejvyšší stupeň nepustili. A samotný průběh závodu to potvrdil. Hned po startu vyrazil van Aert a za jeho zadní kolo se zavěsil M. van der Poel a i dále bylo vše podle předpokladů. Ve skupině pronásledovatelů se poskládali Begičané Quinten Hermans, Laurens Sweeck, Michale Vanthourenhout, Toon Aerts a Eli Iserbyt, dále jeli dva Nizozemci a trochu překvapivě až v úvodu druhé desítky loni stříbrný Brit Thomas Pidcock.

Po dvou kolech dlouhých 2900 metrů již duo nejlepších mělo k dobru čtvrt minuty na belgickou skupinu, Štybar se posunul na 18. místo, ale jeho odstup se blížil k minutě, Boroš byl šestadvacátý. Ve druhém okruhu udělal M. van der Poel v písku chybu a ve snaze zpět dojet van Aerta přišla další, tentokrát vážnější s pádem přes řidítka. Rázem měl van Aert k dobru čtvrt minuty, ale o ten rychle přišel v závěru třetího kola, když jej potkal defekt předního kola. Nizozemec se na něj dotáhl a okamžitě šel do desetivteřinového vedení.

To se ze skupiny pronásledovatelů odpoutal v polovině závodu Toon Aerts. Do pátého kola z osmi vjížděl M. van der Poel s náskokem osmi vteřin, ale víc soupeři nedovolil. V cíli pátého kola vedl o 14 vteřin a náskok navyšoval. Boj o bronz zdramatizovat Pidcock, který se rychle přehnal přes většinu Belgičanů a stahoval i náskok Toona Aertse. V posledním okruhu jej dokonce dojel a na krátký čas se dostal na třetí místo, ale stíhací jízda jej stála zřejmě přespříliš sil a v koncovce na soupeře nestačil, pro Toona Aertse to byl třetí bronz na světových šampionátech v řadě. V posledních dvou okruzích pochopil van Aert svou marnou snahu a rezignovaně si dojel pro stříbro.

Štybar bojoval dlouho o patnácté místo s dvojicí Francouzů Yanem Grasem a Joshuo Dubauem, ale trochu mu v koci došly síly. Udělal několik chyb a dostal se před něj ještě Belgičan Tim Merlier, takže skončil osmnáctý.

„Neočekával jsem, že budu mezi prvními pěti, nemám krosové tempo, a tak jsem zajel to, co jsem zajel. Spíše mě trochu mrzí, že když jsem měl povedený start, že se to na prvním můstku zastavilo, musel jsem dát nohu dolu a deset lidí se přede mě dostalo. V závěru jsem začal dělat chyby, spadl mi i řetěz. Když jsem se propracoval k patnáctce, tak jsme vždy chyboval, přesto jsem si závod užil. Myslím, že kdybych startovat více zepředu tak bych dokázal zajet lepší výsledek,“ řekl Zdeněk Štybar.

Méně spokojený byl český šampion Michae Boroš. „Závod se mi nehodnotí dobře, jsem zklamaný. Na startu jsem měl trochu smůlu, přede mnou se to nepovedlo soupeřům, zabrzdil jsem se na můstku a musel dotahovat. Potom mě ještě jeden ze soupeřů poslal tvrdě k zemi a propadl jsem se na konec čtvrté desítky. A pak s tím bylo něco udělat složité a odvolání ze závodu je pro mě velké zklamání. Trať byla náročná, ale mě se docela i líbila,“ řeklˇBoroš.

Stejně jako v elitním závodu žen kralovaly na v Ostende nizozemské reprezentantky v kategorii U23. Zlato vybojovala teprve osmnáctiletá Fem van Empelová před Aniek van Alphenovou, které doplnila na stupních vítězek Maďarka Blanka Kata Vasová.

Největšími favoritkami byly dvě cyklistky z první desítky světového žebříčku – sedmá Nizozemka Manon Bakkerová a desítka, devatenáctiletá Vasová, která obhajovala stříbro z loňského roku z Dübendorfu. Bakerové se závod nevydařil a skončila až sedmá, Vasová souboj se závodnicemi v oranžových dresech prohrála především takticky.

Podle předpokladů se hned po staru ne čelních místech držely Nizozemky Puck Pietersová, van Empelová, Inge van der Heijdenová, Shirin van Anrooijová a van Alphenová. Spolu s nimi byly vepředu Vasová, Britka Anna Kayová, chyběla však obhájkyně titulu Marion Norbert Riberolleová z Francie, Vaníčková byla v polovině úvodního kola třináctá, ale pak začala klesat.

„Chtěla jsem více, byla jsem nastavení alespoň na dvacítku. Ale ve druhém kole mi spadl řetěz a ztratila jsem tím dost pozic což mě naštvalo. V tréninku se okruh zdál jako jeden z nejtěžších, ale dnes se podmínky změnily. Přes noc mrzlo, dost to ztvrdlo a voda se stáhla. Ovšem poslední dvě kola se to hodně zajídalo a nevím, zda mám být spokojená nebo naštvaná,“ řekla Tereza Vaníčková.

Ještě v prvním okruhu se na čele osamostatnila van der Heijdenová a za ní ji s malým odstupem následovaly Vasová, van Alphenová a van Empelová, hodně se posunula kupředu Italka Francesca Baroniová. V písku ve druhém kole zvolila van der Heijdenová zcela jinou stopu, získala patnáct vteřin k dobru. Vasová však v dalších stovkách metrů dokázala manko zlikvidovat, když v technických úsecích byla nejsilnější.

Po nájezdu do druhé poloviny závodu se kvarteto vepředu sjelo a v úvodu posledního kola šla do čela Vasová a diktovala tempo, zatímco van der Heijdenová trochu zaostávala. Z průjezdu pískem se však Vasová nepoučila. I naposledy zvolila stopu při níž v předchozích kolech ztrácela.

Opět jela co to šlo těsně vedle vody, zatímco soupeřky zvolily kratší běžeckou stopu s kolem na zádech a to byl rozhodující moment. Van Empelová a van Alphenová získaly náskok, který již Vasová, pátá v pořadí seriálu Světového poháru, zlikvidovat nedokázala. Prvním rokem jezdící v této kategorii van Empelová slavila překvapivé zlato, když dokázala vyhrát svůj první mezinárodní závod v kariéře. Van Alphenová dojela do cíle s odstupem tří vteřin, Vasová alespoň v závěru uhájila bronz, mnohem hůře dopadla její jediná loňská přemožitelka Norbert Riberolleová, která obsadila až desáté místo.

1.M. van der Poel (Niz.)  58:57, 2. van Aetrs +37, 3. Toon Aerts (oba Belg.) +1:12, 4. Pidcock (Brit.) +1:37, 5. L. Sweeck +2:05, 6. M. Vanthourenhout +2:14, 7. Iserbyt +2:18, 8. Hermans (všichni Belg.) +2:41, 9. van der Haar 2:41, 10. Nieuwenhuis (oba Niz.) +3:15, …18. Štybar +5:42, 33. Boroš (oba ČR) -2 kola.

1. van Empelová 36:59, 2. van Alphenová (obě Niz.) +3, 3. Vasová (Maď.) +9, 4. van der Heijdenová (Niz.) +27, 5. Baroniová (It.) +54, 6. Pietersová (Niz.) +56, …24. Vaníčková (ČR) +5:03.