Návrat krále – van der Poel vyhrál SP v Hulstu

Přišel, či spíše přijel a vyhrál. Tak lze asi nejvýstižněji charakterizovat návrat do cyklokrosového terénu nizozemského jezdce Mathieu van der Poela. Na trati v Hulstu prokázal, že je opět skvěle připraven a svůj pátý start na tomto okruhu proměnil v páté vítězství. Nejlepší z českých jezdců byl český šampion Michael Boroš, který skončil na patnáctém místě, nikdo z dalších našich jezdců již nebodoval i když Barboře Jeřábkové k tomu chybělo pouhých osm vteřin, když dojela šestadvacátá.

Původně se měla na startu poprvé sejít elitní trojice Wout van Aert z Belgie, van der Poel a úřadující mistr světa Thomas Pidcock z Británie, ale prvně jmenovaný pro nachlazení nenastoupil a Pidcock sice jel výborně, ale v sedmém, posledním okruhu, po pádu zničil zadní kolo a z druhého místa ze závodu odstoupil.

Van der Poel startoval ze čtvrté řady, ale bleskově se posunul mezi nejlepší. Boroš startující z druhé řady začal oproti dvěma minulým startům dobře a do terénu vjížděl těsně za elitní desítkou. Na čele se okamžitě seřadili favorité Pidcock, van der Haar z Nizozemí a Eli Iserbyt s Laurensem Sweeckem z Belgie. Ve druhém okruhu se soupeřům začali vzdalovat Pidcock a L. Sweeck,  van der Poel zavětřil nebezpečí a rychle se na ně dotáhl. Ve čtvrtém kole zrychlil a osamostatnil se na čele závodu. V cíli pátého kola již měl 11 vteřin na Pidcocka, Boroš se posunul na 12. místo.

V dalším okruhu van der Poel jasně zamířil ke svému devětadvacátému vítězství v závodech Světového poháru a pomohl mu i Pidcock. Na druhou pozici se tak posunul L. Sweeck, na třetí místo se prodral Iserbyt, ale i tak ztratil pozici lídra seriálu, když za Sweeckem nyní zaostává o čtyři body, Boroš se posunul i jednu pozici na dvanáctou příčku.

Naopak Fem van Empelová z Nizozemí své postavení první ženy průběžného pořadí uhájila. Dnes potřetí za sebou dojela druhá, ale s předešlými čtyřmi výhrami má před dnešní vítězkou a krajanou Puck Pietersovou náskok 85 bodů. Pietersová dnes navázala na prvenství z minulého závodu z Overijse, třetí skončila další nizozemská krosařka Shirin van Anrooijová.

Při absenci české jedničky Kristýny Zemanové si nejlépe vedlaz Češek Jeřábková a dlouho jela bodované pozici. V první polovině závodu byla dvacátá, ještě do závěrečného okruhu vjížděla na 24. místě, ale poté co ji v závěru předjela Britka Millie Couzensová a z elitní pětadvacítky vypadla.

1. M. van der Poel (Niz.) 57:09, 2. L. Sweeck +15, 3. Iserbyt (oba Belg.) +22, 4. van der Haar +30, 5. Nieuwenhuis (oba Niz.) +49, 6. M. Vanthourenhout (Belg.) +:31, …15. Boroš +3:11, 35. Vaníček +7:23, 41. Říman, 42. Černý oba -2 kola, 48. Hula -3 kola, Fiala (všichni ČR) nedokončil.

Pořadí po sedmi závodech:

1. L. Sweeck 214, 2. Iserbyt 210, 3. M. Vanthourenhout 179, 4. van der Haar 162, 5. Vandeputte 122, 6. Vandebosch (oba Belg.) 95, …12. Boroš 72, 39. Štybar 9, 47. Říman 4,

1. Pietersová 46:31, 2. van Empelová +42, 3. van Anrooijová +1:47, 3. Alavaradová

+2:06, 5. Brandová (všechny Niz.) +2:12, 6. Norbert Riberolleová (F.) +2:32, …26. Jeřábková +7:30, 33. Kopecky +7:53, 34. Hladíková +8:06, 47. Dlasková (všechny ČR) -2 kola.

1. van Empelová 250, 2. Pietersová 165, 3. Alvaradová 152, 4. van Anrooijová 134, 5. Betsemaová 134, 6. van der Heijdenová (obě Niz.) 128, …26. Zemanová (ČR) 25, 47. Kopecky 5, 59. Jeřábková 1.