Cyklokros

Nash se rozloučila s cyklokrosem třináctým místem

Nash se rozloučila s cyklokrosem třináctým místem

Třináctým místem se Kateřina Nash rozloučila na světovém šampionátu v americkém Fayetteville se svojí cyklokrosovou kariérou. Již osmý titul vybojovala Nizozemka Marianne Vosová, když ten sedmý získala již v roce 2014. Druhá skončila její krajanka a obhájkyně zlata Lucinda Brandová a pro bronz si senzačně dojela Silvia Persicová z Itálie a po stříbru Evy Lechnerová z roku 2014 získala pro svoji zem teprve druhou medaili..

Na startu bylo třicet závodnic z jedenácti zemí a čekal se především souboj Nizozemek s Maďarkou Katou Blankou Vasovou. Té však závod nesedl a skončila až na 17. místě. Čtyřiačtyřicetiletá Nash neodstartovala špatně a do terénu vjížděla kolem patnácté pozice.

Hned v prvním kole přišel razantní nástup vítězky Světového poháru Brandové, za ní se však zavěsily Vosová, Ceylin del Carmen Alvaradová a další závodnice v oranžových trikotech, ale rychle se vepředu osamostatnilo trio Brandová, Vosová a Alvaradová, když se o zasloužila hlavně Brandová.

Nash jezdila spolu s domácí nadějí Clarou Honsingerovou v závěru první patnáctky, nejlepší začala stíhat Persicová. Brandová nasadila strojové tempo a začala soupeřkám ujíždět, ale Vosová vycítila nebezpečí a dojela ji, na  Alvaradovou se začala dotahovat Persicová.

Zkušená Vosová se neustále držela v závětří Brandové, která se zlobila, ale nebylo jí to moc platné. V cíli čtvrtého kola dojela Persicová Alvaradovou a i tato dvojice se pak především hlídala. V šestém kole to zkusila nastoupit Vosová, ale Brandová ji ujet nenechala. Velký taktický souboj dvou třicátnic gradoval.

Naopak problém v jedné zatáčce znamenal konec nadějí na bronz pro Alvaradovou. Dvojice nejlepších spolu zůstala až do cílové rovinky a spurt dopadl podle očekávání: Vosová nastoupila z druhé pozice a bezpečně vyhrála.

„Kateřina zajela krásný závod. Umístění na 13. místě je pro mě až nečekaně dobré. Přijela velmi dobře připravená. Jela asi třetí závod v sezoně, nyní několik měsíců nezávodila a je to super výsledek,“ řekl reprezentační trenér Petr Klouček.

Výsledky:

Ženy:

1.Vosová 55:00, 2, Brandová (obě Niz.) +1, 3. Persicová (It.) +51, 4. Alvaradová +1:04, 5. Kastelijnová +1:05, 6. Bakkerová (všechny Niz.) +1:05, …13. Nash (ČR) +2:41.

FOTO Petr Dlask

Autor článku: Jaroslav Cícha