Silnice

Na úvodu Závodu míru U23 dánská radost

Na úvodu Závodu míru U23 dánská radost

Dánský talent Morten Aalling Nörtoft, člen development týmu worldtourové formace Visma-Lease, ovládl ve spurtu úvodní etapu Závodu míru do 23 let.

Jednadvacetiletý závodník byl ve skupině uprchlíků, která jela téměř osmdesát kilometrů před hlavním polem etapy z Krnova do Opavy. Z českých reprezentantů byl nejlepší patnáctý Matyáš Fiala.

„Jsem opravdu spokojený. Nejtěžší část závodu byla asi v prvním kopci. Jen mě trochu mrzelo, že nezačalo pršet, protože to by peloton zpomalilo,“ říkal po dojezdu v Opavě Nörtoft.

Žádné velké oslavy ale dánský jezdec neplánoval. „Jako první vezmu telefon a zavolám své přítelkyni a manažerovi. Pak si pohlídám, abych dobře doplnil energii a dobře se vyspal. Zítra nás čeká další těžký den,“ dodal.

Úvodní kilometry letošního ročníku Závodu míru do 23 let přinesly přehlídku útoků. Po sedmačtyřiceti kilometrech uniklo kvarteto Remkhi (Kazachstán), Nörtoft (Dánsko), Faingezicht (Izrael), Schrettl (Rakousko), za nimiž s prodlevou vyrazili Chesini (Itálie), Schellekens (Nizozemsko) a Ingebrigtsen (Norsko). Trojice v druhé skupině manko patnácti vteřin rychle smazala, a tak na čele vznikla sedmičlenná skupina.

Uprchlíci vzorně spolupracovali a peloton se dostal do problémů. Zatímco ze závodu odstoupil po pádu český reprezentant Alberto Carlo Monti, cyklisté na čele si vytvořili náskok devadesát vteřin. Přestože hlavní pole pracovalo ze všech sil, dokázalo stáhnout maximálně pětatřicet sekund z manka na vedoucí jezdce, kteří hnáni vidinou úspěchu poctivě střídali a nedávali pronásledovatelům naději na přiblížení.

Ještě, než z čelní skupiny odpadl třicet kilometrů před cílem kazašský reprezentant Remkhi, tak peloton ztrácel minutu a 45 vteřin.

Ač pouze v šesti lidech, uprchlíci bojovali. Peloton ale posledních dvacet minut předváděl spanilou stíhací jízdu. Postupně ukrajoval vteřinu za vteřinou z manka na vedoucí skupinu. Dva kilometry před cílovou páskou už byla ztráta jen deset vteřin.

Nakonec ale byla nezměrná snaha uprchlíků, respektive některých z nich, odměněna. Ve spurtu byl nejrychlejší Dán Nörtoft.

1. etapa (Krnov – Opava), 123 km: 1. Nörtoft (Dánsko) 2:50:18 hod., 2. Sutton (Brit.), 3. Storm Ingebrigtsen (Nor.), 4. Chesini (It.), 5. Faingezicht (Izrael), 6. Schrettl (Rakousko) vš. stejný čas, … 15. Fiala (ČR), 26. Rubeš (Aricoma), 52. Přidal, 53. Obdržálek, 59. Vysočan (vš. ČR) vš. +6.

Foto: Závod míru U23

Autor článku: Jan Krůta