Horská kola MTB

Závody na horských kolech se z cyklistických disciplín objevily jako poslední. Vznikly v 70. letech 20. století v Kalifornii (USA) a vyvíjely se celá 80. léta. V roce 1990 se konalo první mistrovství světa. Popularita tohoto sportu rychle rostla a v roce 1996 byl zařazen do programu olympijských her. Ačkoliv má několik disciplín, v každé jde hlavně o skloubení techniky a fyzické síly jezdce.

Disciplíny horských kol

Cross country Olympic (XCO)  jak sám název napovídá, jedná se o jedinou olympijskou disciplínu mezi MTB závody. Jezdí se převážně na vybudovaných uzavřených okruzích, na nezpevněných lesních cestách a singletracích o délce okolo 4km. Tratě jsou vždy doplněny o náročné výjezdy, prudké sjezdy a technické sekce. V posledních letech je náročnost těchto sekcí opravdu extrémní. Jezdci se musí vypořádat s náročnými rockgardeny, členitými a intenzivními sjezdy. Každá z těchto sekcí ale má zpravidla tzv. chickenway – tedy objízdnou trasu. Na té jedete sice „na jistotu“ ale vždy ztratíte pár cenných vteřin. Jezdci závodí na daný počet kol. 

Cross country Eliminátor (XCE) je dynamický, akčně nabitý závod, ve kterém spolu sprintují čtyři jezdci v rozjížďkách na krátkých, technických tratích s překážkami. Tato disciplína je velmi divácky atraktivní. Do hlavního závodu se kvalifikuje 32 nejrychlejších mužů a 16 žen. Nejrychlejší dva jezdci se systémem „pavouka“ kvalifikují do dalšího kola, dokud nezůstanou pouze čtyři jezdci, kteří soutěží ve finále o prvenství.

Cross country maraton (XCM) je závod s hromadným startem většího počtu závodníků. Závody se odehrávají na přírodní trati dlouhé alespoň 60km. Délka závodu by měla být alespoň 4 hodiny. Bikové marathony v sobě kloubí jedinečnou příležitost vyzkoušet si na nezpevněných cestách závody spolu s profesionálními cyklisty, porovnat s nimi své síly a vytrvalost. Případně porovnat svou výkonnost s cyklisty z vašeho klubu. 

Enduro (END) je nejmladší disciplínou MTB. Těší se však v posledních letech obrovské popularitě. Závody se jedou na několik měřených, z 95% sjezdových technických úseků – tzv. RZ. Některé soutěže dosahují vysoké účasti závodníků, což nutí organizátory volit tratě méně terénní. Závodů této disciplíny je již tolik, že existuje několik enduro seriálů, které buď zajišťují jednotný styl organizace závodů, nebo ve kterých alespoň bodují účastníky do celkového pořadí celé sezóny. 

Sjezd (DH) je vysoce adrenalinová záležitost. Jezdí se na ryze specializovaných sjezdových tratích, většinou v lyžařských střediscích. Tyto tratě jsou doplněny o lavice, můstky, skoky, přejezdy a přírodní a umělé rock gardeny. Jejich technická náročnost je opravdu v některých případech extrémní. Každý závodník se snaží zajet co nejlepší čas, o kterém zde rozhodují mnohdy i setiny vteřiny. Velmi důležitý je výběr plášťů a odpružení, stejně tak jako přesná jízda. Rozhodující je, ale vždy technická zdatnost jednotlivých závodníků. V závodech mužů dosahují závodníci rychlosti až kolem 80 km / h a u žen 70 km / h. Divácky se jedná opět o jednu z atraktivních disciplín.

Four-cross (4X) je závod, kdy soutěží čtyři jezdci najednou ve sjezdu na krátké trati se skoky, překážkami a klopenými zatáčkami. Základem pro vítězství je většinou startovní reakce v bráně, protože na většině tratí se těžce předjíždí. Jedinou možností je čekat na soupeřovu chybu nebo najít lepší stopu v zatáčce či na přeskoku. Tratě jsou podobné bikrosovým, ale vedou pouze z kopce.  Závody na nich jsou ještě rychlejší a nebezpečnější než na BMX tratích. Závody 4X často bývají součástí závodů ve sjezdu – obojí vyžaduje kombinaci rychlé jízdy, dobrého ovládání kola a sebevědomí. 

Trial je disciplína, při které jezdec předvádí svou rovnováhu, pevné nervy a šikovnost. Soutěží se ve třech třídách pro kola velká 20 palců (velikost kola od 18” do 23 ”), 26 palců (velikost kola od 24” do 26 ”) a open class (volný výběr velikosti kola, mezi 18 ”a 26”). Závodníci mají za úkol zdolat řadu překážek, aniž by se nohou dotkli země. Tato disciplína se velmi podobá a prolíná do trialu motorového. K vidění jsou baletní manévry jako nadskočení s kolem, jízda po jednom kole nebo stání na místě. Hodnotí se jezdcův styl, dovednost a nápaditost. Za doteky nohou se udělují trestné body.

Mistři ČR 2022

 ZDE

Mistři ČR 2021

 ZDE

Mistři ČR 2020

 ZDE

Generální partner
Exkluzivní partner
Institucionální partner