BMX

Miculyčová má zlato z ME v BMX freestyle

Miculyčová má zlato z ME v BMX freestyle

Skvěle začal pro českou výpravu evropský šampionát v Mnichově ve většině cyklistických odvětví. Teprve šestnáctiletá Iveta Miculyčová vybojovala v BMX freestyle, tedy olympijské disciplíně park, zlatou medaili.

Do finále postoupila po sedmém místě z kvalifikace, v níž měla v první jízdě hodně nepříjemný pád a poroučela se k zemi přes řidítka a velmi bolestivě si poranila nohu. Zabojovala, postoupila přes druhou jízdu a dnes kralovala.

Největšími favoritkami na zlato byly především olympijská vítězka z Tokia Charlotte Worthingtonová z Británie a bronzová medailistka ze stejného závodu Nikita Ducarrozová ze Švýcarska. Obě však ve finálových jízdách upadly, předčasně skončily před uplynutím limitu 60 sekund a zůstaly za medailovými pozicemi. Stříbro za Miculyčovou získala domácí Němka Kim Lea Müllerová (78,60), bronz Francouzka Laury Perezová (78,20).

Ve finále pro osm nejlepších se Miculyčové na trati s rampami v Olympijském parku vydařila hned první jízda, za kterou dostala rovných 80 bodů, když předvedla 11 triků. Vytvořila si tak v dvoukolové soutěži, v níž se započítává lepší z jízd, dobrou výchozí pozici pro konečný výsledek. Ve druhé jízdě předvedla Miculyčová ještě o trik víc včetně backflipu, který loni na mistrovství republiky skočila jako první česká freestylistka. Bodově se ale nezlepšila (76,60) a pak už jen čekala, zda ji překoná některá z dalších závodnic. Nestalo se a závodnice, která na kole jezdí teprve dva roky, se mohla radovat ze senzačního zlata.

V sobotu pojedou v Mnichově o medaile ve freestyle BMX muži, mezi dvanáctkou finalistů je i Tomáš Beran.

Výsledky:

1. Miculyčová (ČR) 80,00, 2. Müllerová (Něm.) 78,60, 3. Perezová (Fr.) 78,20, 4. Lessmanová (Něm.) 75,30, 5. Ducarrozová (Švýc.) 68,20, 6. Pardoeová (Brit.) 64,60,

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha