Maratonskými šampiony Czeczinkarová a Cink

Po čtrnácti dnech, co si bikeři rozdělili medaile v olympijském cross counry, bojovali v sobotu o mistrovské trikoty i na maratonských tratích na Škoda Auto mistrovství ČR. V Dolní Moravě po 107 kilometrech přidal do své sbírky druhý letošní titul Ondřej Cink (Kross Racing), v ženách vystoupila na nejvyšší stupeň Jana Czeczinkarová (LIV Mistral).

Cink opět potvrdil, že je jasnou českou bikovou jedničkou. V hodně těžkém závodu s převýšením přes 3300 metrů za sebou nechal asi největší favority na titul z celku Future Cycling – Northwave – obhájce loňského titulu Martina Stoška a velezkušeného Kristiána Hynka. Po více než pěti a půl hodinách porazil Stoška o téměř čtyři minuty, když o zlatu rozhodl po taktické jízdě až nástupem v předposledním stoupání, bronz bral Hynek.

Mezi ženami diktovala Czeczinkarová tempo prakticky celý závod a odměnou jí byl první maratonský titul. Tři minuty ztráty měla druhá Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers), s větším odstupem si pak pro bronz dojela Jana Pichlíková (Kross Bikeranch).

Cink jel výborně takticky. Nikam se nehnal, dobře věděl, že důležité bude jak si kdo rozloží síly. Držel se v první skupince s Hynkem, Stoškem a také Filipem Adelem (Superior) a Jaroslavem Kulhavým (Jaroslav Kulhavy Cycling Team). Kulhavý ze skupiny odpadl jako první, Adel o něco později, ale pak se propadal a skončil až devátý, Kulhavý projel cílem čtvrtý.

Ze zbylé trojice byl v některých místech nejslabší Cink a několikrát měl co bělat, aby jej  maratonské duo nesetřáslo. „V některých kopcích jsem za klukama sotva visel a myslím, že kdyby mi trochu nastoupili, tak mě asi setřásli. Až v tom posledním technickém výjezdu po kamenech jsem měl více sil. Najel jsem tam třetí a zkusil nastoupit. V závěrečném sjezdu jsem jel docela hranu,“ řekl Cink, kterému trochu pomohl i defekt Hynka, který přišel právě v momentu Cinkova útoku.

„Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát. Možná bylo lepší pro mě nemít najetou trať, protože jsem šel do závodu úplně bez nervozity, že to buď vyjde, nebo ne. A vyšlo to. Celá trať byla těžká, nešlo si v podstatě nikde moc odpočinout,“ dodal Cink.

Do závodu žen nastoupilo pouze šest bikerek. Nejvíce sil měla Czeczinkarová, která odjela největší soupeřce Štěpánové již na třicátém kilometru a do cíle jen navyšovala svůj náskok. „Mám radost, že když se to nepovedlo na XC, tak alespoň na maratonu. Byl to tady jeden z nejtěžších maratonů, co jsem kdy jela,“ řekla mistryně republiky.

Ženy

1. Czeczinkarová (LIV Mistral) 7:02:29, 2. Karla Štěpánová (Maloja Pushbikers) +2:56, 3. Jana Pichlíková (Kross Bikeranch) +20:32.

Muži

1. Cink (Kross Racing) 5:32:35, 2. Stošek +3:53, 3. Hynek (oba Future Cycling – Northwave) +6:00, 4. Kulhavý (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +7:24, 5. Rauchfuss (Ethic Sport) +10:15, 6. Ulman (Česká spořitelna Accolade) +14:59.