MTB

Maratonský BikeRanch Team vstupuje do své 26. sezóny

Maratonský BikeRanch Team vstupuje do své 26. sezóny

Už do své 26. sezóny letos vstupuje pražský BikeRanch Team. Formace se po 4 sezónách na kolech Kross přesouvá na stroje Merida, která se propisuje i do názvu týmu, tedy Merida BikeRanch Team. A není to pro celek Michal Douši vstup do neznámých vod, na Meridě jsme tento tým mohli vídat už v sezónách 2008 a 2009. “Jsem velmi rád, že jsme se po ukončení spolupráce s Kross velmi rychle dohodli s Meridou. Moc děkuji za vstřícný přístup Peterovi Ilavskému z Meridy, se kterým nás pojí obchodní, partnerské a troufám si říci, že i přátelské vztahy. Merida vždy byla a i je mojí oblíbenou značkou, která si udržuje top kvalitu kol už pár desítek let.”, uvádí staronovou spolupráci Michal Douša. Tuto dobu také samozřejmě pamatuje stále současná jednička týmu a stálice české maratonské špičky Michal Bubílek: “Když se začala rýsovat možnost spolupráce s Meridou, tak jsem se hned nadchl. Na sezóny na Meridách vzpomínám moc rád, biky byly tenkrát na světové úrovni. Pro mě to bylo v mých 22 letech první topmodelové kolo na XTR v životě, do té doby jsem si šáhl maximálně na „Xtéčko“. Značka Merida si drží svoji pozici a stále patří k lídrům v oboru, takže pro nás jako závodníky skvělá volba.”, říká. Ten v sezóně 2022 zvládl udržet vysoký standard především v druhé polovině sezóny počínajíc ME na Malevilu, kde i s defektem bral v nabité konkurenci 28. místo. Následně si prožil svůj už skoro tradiční boj s Janem Jobánkem při Obr Drásalovi, kde v téměř osmihodinové bitvě za Džobrem zaostal o pouhých 9s. Připsal si ale vítězství na německém etapovém závodě Treibjagd im Dunkewald. Zapomenout nesmíme ani na druhé vítězství na legendární Rallye Sudety či druhé místo v celkovém hodnocení ČP XCM i Prima Cupu.

Po odchodu Jakuba Šimka mu v elitní části týmu zbyl jediný parťák a zároveň svěřenec Adam Lávička, který má před sebou další sezónu v kategorii U23: “V letošním roce mám v plánu objet kompletní ČP v Maratonu. Ještě 2 sezóny sice patřím do kategorie U23, na tu se ale kromě MČR nebere ohled. MČR V Machově je tedy hlavní cíl první poloviny sezóny. Je ale důležité prosadit se i v ostatních závodech v kategorii Elite”, plánuje Lávička.

Hlavní část programu týmu vyplní tradičně ČP XCM, tedy vybrané závody Prima Cupu, z nichž některé jsou součástí kalendáře UCI, o kvalitu by tedy neměla být nouze. Pomyslné první vrcholy čekají závodníky už zanedlouho- MČR v Machově a SP XCM v Novém Městě na Moravě. “Letos vyšel mistrák už na konec dubna, takže to chtělo hodně intenzivní práce udělat už během zimy, aby forma byla co nejlepší hned na jaře. Mně i Adamovi vyšla soustředění v teple, kde jsme odtrénovali bez omezení a zdraví. Bohužel v ČR jaro moc nespolupracuje a chce to hodně úsilí udržet se v kondici a zdráv. Naštěstí už se sezóna rozbíhá, a to závodníkovi vždy pomůže, takže na Prima Cupu v Hradci konečně začne závodní kolotoč.”, popisuje Michal Bubílek. Dále se Michal i Adam vypraví zvládnout jednu z největších tuzemských výzev, etapák MTB Trilogy, který je letos v UCI kalendáři jako závod kategorie S1. Bubla zde má již řadu zkušeností, zato pro Adama půjde o premiéru: “Po loňské zkušenosti ze zahraničního etapového závodu Ischgl Ironbike se chci letos vypravit na další etapový závod do Rakouska, po kterém bude následovat jediný domácí etapový závod na horském kole, Trilogy. Bude to výzva, etapy na Trilogy jsou známé svou náročností jak do kopce, tak především ze sjezdu. Broumovskou krajinu mám ale moc rád a na závod se těším.” doplňuje Adam.

Mimo dvojici eliťáků oblékne dres teamu také hobby část: Michal Vlášek, Marek Slavíček, Vojtěch Dobšovič, Jiří Nentvich či František Kubala.

Tým ale není jen o dospělých závodnících, už řadu let také funguje juniorská sekce, která čítá více než 30 dětí a 5 kvalifikovaných trenérů. Na děti opět čeká plno akcí včetně týdenního letního soustředění. Co se týče závodů, junioři se zúčastnili úvodních kol Pražského MTB poháru i Českého poháru XCO. “Junioři nám dorůstají, letos měli poprvé opravdovou zimní přípravu. Bohužel nám to trochu narušují přijímačky na střední školy, jsou to silné ročníky a nemají nic jistého, takže logicky volný čas dělí na přípravu na ně a sport. První závod Pražského poháru přesně ukázal, že kdo v zimě poctivě pracoval, předvedl kvalitní výkon a byl u něj vidět posun. Zúčastnili jsme se i závodů v Kutné Hoře, což byla pro některé premiéra na ČP. Děti nebudou samozřejmě chybět také na domácím BikeRanch Cupu o Pohár starosty MČ Praha 9, který tým kolem Michala Douši pořádá “Letos to bude již jubilejní desátý ročník. Budeme se tedy snažit připravit i nějaké to překvapení ve spolupráci s vedením MČ Prahy 9 a panem starostou Tomášem Portlíkem. V této sezoně to budou závody dva: první v sobotu 23.9. a druhý v neděli 8.10. 2023.”, zve Douša.

AUTOR: TZ BikeRanch Team

Autor článku: Admin