Cyklokros

M. van der Poela přetlačil na MS cyklokrosařů van Aerta až ve spourtu

M. van der Poela přetlačil na MS cyklokrosařů van Aerta až ve spourtu

Úžasnou a dramatickou bitvu dvou titánů Mathieu van der Poela a Wouta van Aerta vyvrcholilo cyklokrosové mistrovství světa v Hoogerheide v Nizozemí. Rozhodl až strhující finiš na domácí trati pro M. van der Poela, bronz vybojoval další Belgičan Eli Iserbyt, náš Michael Boroš skončil jedenadvacátý, Jakub Říman dojel na 29. místě.

Podle předpokladů hnalo šedesát tisíc příznivců oba velikány svými hlasivkami kupředu a oba si nedarovali ani metr zadarmo.  Hned po startu vyrazil dopředu M. van der Poel, ale jeho velký rival si jeho nástup pohlídal a zavěsil se za jeho zadní kolo. A tak to bylo po většinu závodu. Několikrát se M. van der Poel snažil nastoupit, nejnadějněji to vypadalo v sedmém okruhu, kdy se svému sokovi vzdálil asi na deset metrů, ale i van Aert si všechny pokusy pohlídal.

Boroš se pohyboval v počátku v závěru druhé desítky, ale od čtvrtého kola začal pořadím stoupat a před polovinou závodu se dostal na jedenáctou pozici. Když se závod lámal do druhé poloviny vedla nejlepší dvojice před Belgičany Michaelem Vanthourenhoutem a Gerbenem Kuypersem o 34 vteřin, ovšem pořadí za nejlepší dvojicí  se často přelévalo. V sedmém kole se boj o bronz zúžil na Eli Iserbyta (Belg.) a Lars van den Haara (Niz.).

Van der Poel a van Aert se spolu udrželi až do cíle a rozhodlo se až ve spurtu. Ten je v Hoogerheide hodně dlouhý a navíc do značného kopce. Na rovinku vjeli oba adepti na zlato bok po boku a vypadalo to, že nikomu se nechce nastoupit a dát soupeři šanci se za ním vyvézt. Razantní nasazení ale předvedl van der Poel a jeho atak byl doslova smrtící. Van Aert dnes nenašel odpověď a do háku se van der Poelovi nedostal. Bylo rozhodnuto – poměr zlatých medailí z MS se změnil na 5:3 ve prospěch dnes vítězného van der Poela, bronz vybojoval Iserbyt s vteřinovým náskokem před van der Haarem.

Ještě do závěrečného kola vjížděl Boroš na patnáctém místě, ale v něm se přes něj přehnalo šest soupeřů, takže nakonec z toho bylo až 21. místo. „Dneska se mi to moc nepodařilo, neměl jsem svůj den. Nejlepší výsledky se mi letos podařily na suchu, bral jsem to, jaký to bylo, ale nohy nebyly dobrý. Chvíli jsem byl blízko desítce, ale nebyl jsem schopen držet s nima tempo a musel jsem si zvolnit,“ řekl Michael Boroš.“

„S výsledkem samozřejmě spokojený nejsem. Chtěl jsem víc, ale bylo to trápení celý den. Sezóna byla rozhodně lepší, než ta minulá. Některé výsledky se mi podařily, škoda jen toho mistrovství světa. Asi mi úplně nevyšlo načasování formy, protože jsem zajel lepší výsledek o týden dřív a trochu jsem čekal, že to vygraduje dneska. Bohužel to nevyšlo, tak uvidíme, co s tím uděláme na příští rok v Táboře,“ připomněl Boroš vrchol příští sezóny, kdy se o světový titul bude bojovat v jižních Čechách.

Výsledky:

Muži:

1. M. van der Poerl (Niz.) 1:07:20, 2. van Aert stejný čas, 3. Iserbyt (oba Belg.) +12, 4. van der Haar (Niz.) +13, 5. M. Vanthourenhout +46, 6. Kuypers (oba Belg.) +54, …21. Boroš +1:57, 29. Říman (oba ČR) +3:52.

FOTO Jan Brychta

Autor článku: Jaroslav Cícha