ČSC

Král cyklistiky Ondřej Cink: Prvenství jsem nečekal, ale jsem za tu korunu moc rád

Král cyklistiky Ondřej Cink: Prvenství jsem nečekal, ale jsem za tu korunu moc rád

Poprvé v kariéře se stal Ondřej Cink Králem české cyklistiky. Korunu pro vítěze 57. ročníku ankety převzal na slavnostním galavečeru v areálu PVA EXPO v Praze Letňanech. „Musím přiznat, že jsem prvenství nečekal, ale o to větší mám radost,“ řekl biker stáje Kross Orlen

Co pro vás vítězství v Králi cyklistiky znamená?

Je to hodně prestižní anketa a jsem rád, že aspoň jednou tu korunu získám. Vím, že to letos bylo hodně našlapané, protože máme spoustu skvělých cyklistů i talentů v juniorských kategoriích. Čekal jsem, že králem bude Tomáš Slavík, který je mistrem světa. Když se člověku něco takového podařilo, vždycky mi přišlo logické, že je Králem cyklistiky. Takže jsem trochu překvapený, ale radost mám velikou a moc si toho vážím. Beru to jako takovou třešničku za vydařenou sezonou.

Jaký byl její nejlepší okamžik z vašeho pohledu?

Asi svěťák v Les Gets. Panovaly tam hodně těžké podmínky. Pršelo, bylo bláto, to já moc nemusím. Nakonec jsem skončil druhý. Vážím si, že mě to nesrazilo a zabojoval jsem. Nakonec ani vítězství nebylo moc daleko. A z celkového pohledu jsem si dokázal držet stabilní formu celoročně. Samozřejmě, že tam byly i smolné momenty, to mě mrzí.

Olympiáda vám leží pořád v hlavě?

Byl tonetěžší moment mojí dosavadní sportovní kariéry. Prožíval jsem bezmoc, promítla se mi v hlavě všechna ta dřina. I kvůli olympiádě jsem se k horským kolům vracel ze silnice, moc jsem na ni chtěl. V tom závodě už jsem jel na třetí pozici a chyběla mi dvě kola do cíle. Pak mě zradila technika. Bylo to hodně těžké.

Dokázal jste se z toho dostat rychle? Kdo vám nejvíc pomohl?

Mám okolo sebe skvělé lidi: manželku, která mě podporuje pořád, nebo mého skvělého trenéra Karla Martinka. Je nejen trenérem, ale i přítelem a psychologem. Na telefonu spolu trávíme spoustu času a probíráme všechno možné. Asi proto dosud nevyužívám mentálního kouče, mám ho ve svém trenérovi.

Už jste olympiádu vytěsnil z hlavy?

Když na to někdy přijde řeč, přemýšlím pořád nad tím, co se stalo. Z hlavy to úplně vymazat nejde. Ale spíš se už snažím nastavit na další olympiádu.

Budou pro vás Hry v Paříži 2024 vrcholem kariéry?

V cyklistice chci zůstat, dokud to půjde a bude mě to bavit. Ale Paříž asi vrcholem bude, na další olympiádu už to pro mě bude dost daleko. Cross country je hodně výbušný a rychlý sport, spíš je to o těch mladších.

Jaké máte cíle na sezonu 2022?

Chci navázat na skvělé výsledky ve Světovém poháru. Mistrovství světa se jede v Les Gets, to bude asi jeden z hlavních cílů. Ve svěťáku máme o tři závody víc, bude jich devět. O to víc bude složitější udržet ti formu celý rok.

Co už máte za sebou a kdy pojedete první závody?

Byl jsem na soustředění na Mallorce, teď na Kanárech, ke už jsem trénoval i hodně do intenzity. Odtrénoval jsem všechno podle plánu, vyhýbaly se mi nemoci, takže jsem spokojený. První dva závody mám za pár dní ve Španělsku. Budeme mezi nimi s týmem trénovat. Startovky jsou dost nabitý, protože Světový pohár letos startuje už 12. dubna a všichni se chtějí rozzávodit. Bude to zajímavé porovnání už teď v únoru.

Foto: Iva Roháčková

Autor článku: Jan Krůta