Dráha

Kadeti TUFO PARDUS Prostějov na vítězné vlně

Kadeti TUFO PARDUS Prostějov na vítězné vlně

Všechny letošní prozatím odjeté republikové šampionáty v dráhových disciplínách vyhráli v kategorii kadeti jezdci TUFO PARDUS Prostějov. Nejvíce vítězství, a to hned devět v letošní sezóně, má na kontě Matyáš Koblížek, jeden z největších příslibů prostějovského centra mládeže. Mládežnický tým má pod svou taktovkou trenér Martin Cetkovský, ke kterému se ale od loňského roku přidal také zkušený trenér mnoha z legend naší cyklistiky Pavel Vršecký. 

„V rámci fungování centra mládeže si trenérský tým nemohu vynachválit. Došlo k ideálnímu propojení obrovské zkušenosti, autority a neutuchajícího elánu pro cyklistiku s ambiciózním mládím. To jsme od této spolupráce očekávali a jsem rád, že to takto funguje. Funguje ale také propojení s elitním týmem a je vidět, že všichni naši trenéři dokázali ve složité situaci koronavirové pauzy většinu závodníků motivovat k přípravě,“ říká předseda týmu Petr Šrámek. 

První medaile a úspěchy začali závodníci sbírat už na konci roku 2019 v rámci MČR v olympijském omniu a vylučovacím závodě v pražském Motole. Po nucené pauze v tom pokračovali a v současné době si drží místo mezi nejúspěšnějšími mládežnickými týmy.

„Zvláštní pozornost přitom poutá bezesporu velmi talentovaný závodník – Matyáš Koblížek. Ten své první dva trumfy, započítávající se do letošní sezóny, získal už právě na zmíněném MČR v Motole. Dále pak zůstal neporaženým závodníkem ve všech sprintérských disciplínách na dráhovém MČR v Praze Třebešíně. Vyhrál 500 m s pevným startem – zde jej doprovodil na stupně vítězů bratranec Vojtěch Koblížek, který se umístil na druhém místě, sprint a keirin (opět v obou případech jej stříbrem doplnil Vojtěch Koblížek) a také team sprint (ve složení Matyáš Koblížek, Vojtěch Koblížek, Radovan Štec),“ popisuje vítěznou vlnu svého svěřence trenér Cetkovský. 

Na vytrvaleckém MČR v Plzni pak barvy TUFO PARDUS Prostějov potvrdily svou neporazitelnost. Matyáš Koblížek vyhrál tři ze čtyř závodů, a to scratch (těsně pod stupni vítězů na 4. místě Vojtěch Koblížek), bodovací závod (těsně pod stupni vítězů na 4. místě Pavel Novák). Další individuální titul přivezl ze stíhacího závodu jednotlivců Pavel Novák, kterého doplnil na 3. místě Vojtěch Koblížek a těsně pod stupni se umístil na 4. místě Radovan Štec. Jako poslední závod se jel na dráhovém MČR ve vytrvaleckých disciplínách v Plzni stíhací závod družstev, který ovládli závodníci ve složení Matyáš Koblížek, Vojtěch Koblížek, Radovan Štec, Pavel Novák – všichni závodníci TUFO PARDUS Prostějov. 

„K tomuto závodu směřovala hlavní příprava celého družstva kadetů v letošní sezóně. V této disciplíně se chtějí kadeti prostějovského týmu při závodech GP ČSC a Memoriálu Otmara Malečka před domácím publikem pokusit o překonání rekordu, který jim na plzeňské dráze unikl o pouhé dvě vteřiny,“ dodává Cetkovský. 

Navíc se závodníci neztratili ani při ČP na silnici. Zde se stihly bohužel objet pouze dva pohárové závody, a to kritérium v Olomouci, které vyhrál opět Matyáš Koblížek, a tak na nějaký čas oblékl dres vedoucího závodníka ČP na silnici v kategorii kadetů a kritérium v Táboře. Přestože před sebou mají mladí závodníci stále dlouhou cestu, je jisté, že se v Prostějově rodí velmi nadějná generace mladých závodníků.

TZ, foto TUFO PARDUS Prostějov

Autor článku: Jaroslav Cícha