BMX

Juniorka Košárková získala na MS v bikrosu bronz

Juniorka Košárková získala na MS v bikrosu bronz

Desetileté čekání českých bikrosařů na medaili ze světového šampionátu skončilo. Ve francouzském Nantes se o to zasloužila juniorka Sabina Košárková, která získala bronzovou medaili. Naposledy před ní stála na stejném stupni mezi ženami v roce 2012 v Birminghamu Romana Labounková.

Na mistrovství uspěla i Eliška Bartůňková v kategorii U23. Probojovala se až do semifinále v němž skončila bohužel pátá, tedy první nepostupující a v celkovém hodnocení obsadila desátí místo. Matěj Linhart (U23) z prvního kola postoupil, v osmifinále dojel pátý a tím jeho cesta šampionátem skočila. Druhou medaili pro ČR, stříbrnou, vybojoval v kategorii chlapců do 8 let Tomáš Souček, který nestačil jen na Luciana Tapia z Ecuadoru.

Košárková v prvním kole svoji jízdu vyhrála, ve čtvrtfinále skončila druhá za Walkerovou z Nového Zélandu a v semifinále sice dojela čtvrtá, ale jasně před dalšími soupeřkami. Ve finálové jízdě to vyšlo na medaili. Před ní skončily pouze Lea Brindjonsová z Francie a Lotyška Veronika Monika Sturická.

„Celý týden jsem byla v pohodě, nestresovala se a říkala si, že je to jako každý jiný závod, který chci dobře zajet, nemyslel jsem vůbec na to, že je světový šampionát. Za podium jsem hodně spokojená. Starty nejsou moje silná stránka a ve finále jsem odstartovala až sedmá. Ale v první zatáčce jsem se vnitřkem dostala na třetí místo o něž jsem bojovala s Belgičankou a udržela ho. Asi je to zatím můj největší úspěch bikrospový úspěch,“ řekl Sabina Košárková

„Upřímně musím říci, že moc spokojená nejsem, celý týden jsem se necítila dobře. A bohužel v semifinále jsem brala první nepostupové místo. Měla jsem sice dobrý start, ale pokazila první skok a potom již to na dráze nedohnala,“ říkal zkušenější Eliška Bartůňková.

Mistrem světa mezi se stal Simon Marquart ze Švýcarska, mezi ženami vybojovala zlato americká bikrosařka Felicia Stancilová.

Výsledky:

Muži:

1. Marquart (Švýc.), 2. Whyte (Brit.), 3. Daudet (F.), 4. Molina (Arg.), 5. Andre (Fr.), 6. Kennedy (Austr.), Pilard, Clerte (oba Fr.) nedokončili.

Muži U23:

1. Garoyan (Fr.), 2. Ramirez (Kol.), 3. Nakjai (Jap.), 4. Gobert (Fr.), 5. Castro (Ecuad.), 6. Lui Hin Tsan (Fr.), 7. Bearman (N. Zél.), 8. Molina (Chile).

Junioři:

1. Bijsterbosch, 2. Brink (oba Niz.), 3. Magdelijns (Belg.), 4.  Callum (Austr.), 5. Noordam (Niz.), 6. Geisse (Fr.), 7. Moreano (Kol.), 8. Frizzarin (It.).

Ženy:

1. Stancilová (USA), 2. Claessensová (Švýc.), 3. M. Smuldersová (Niz.), 4. Willoughbyová (USA), 5. Pajonová (Kol.), 6. Veenstraová, 7. L. Smuldersová (obě Niz.), 8. Maireová ((Fr.).

Ženy U23:

1. Sorensenová (Dán.), 2. Aeberhardová (Švýc.), 3. Simsonová (Kan.), 4. Tannoová (Jap.), 5. Pascualová (Kan.), 6. Wissingová (Niz.), 7. Jabutaová (Jap.), Burfordová (Švýc.) nedokončila, …10. Bartůňková (ČR).

Juniorky:

1. Brindjonsová (Fr.), 2. Sturická (Lot.), 3. Košárková (ČR), 4. Crozetová (Fr.), 5. A. Gommerová (Belg.), 6. Carranzaová (Kol.), 7. Maniková (SR), 8. Williamsová (N. Zél.).

FOTO Nico van Dartel

^wj#806 VAN SCHIJNDEL, Lissi (NED, Women Junior) Team_NED ^wj#801 KOSARKOVA, Sabina (CZE, Women Junior) Team_CZE, Sunn ^wj#809 MANIKOVA, Dominika (SVK, Women Junior)
^wu#508 BARTUNKOVA, Eliska (CZE, Women U23) Team_CZE, Thrill

Autor článku: Jaroslav Cícha