Silnice

Julia Kopecky královnou Tour de Feminin!

Julia Kopecky královnou Tour de Feminin!

Absolutní nadvládou týmu AG insurance-Soudal NXTG skončil mezinárodní etapový závod Tour de Feminin. V poslední etapě zvítězila Mirre Knavenová a hned za ní dojela její týmová kolegyně Julia Kopecky, která si tím zajistila celkové vítězství. Belgický celek vyhrál také všechny soutěže.

Etapa dlouhá 114,6 kilometru z Varnsdorfu do Krásné Lípy byla velmi náročná, s celkem devíti vrchařskými prémiemi. Do etapy nastupovala v roli jasné favoritky celkového pořadí Julia Kopecky, která měla náskok 44 sekund před týmovou kolegyní Lore De Schepperovou.

Na závodnice se konečně usmálo štěstí a počasí zůstalo hezké po celý den, ale k pádům i tak docházelo. Právě jeden takový pád zastavil Lore De Schepperovou, která musela být ošetřena lékaři a ze závodu odstoupila. Nezranila se však nijak vážně.

30 kilometrů před cílem se do sólového úniku vydala vítězka předchozí etapy Nikola Bajgerová (MAT Atom Deweloper). Chvíli ji sama pronásledovala česká mistryně Jarmila Machačová (Dukla Praha), ale ještě před vrcholem dalšího stoupání byly jedna po druhé dostiženy.

Pro Julii Kopecky a tým AG Insurance-Soudal NXTG nebyl žádný problém kontrolovat všechny nástupy. V posledním stoupání to zkusila Femke de Vriesová (GT Krush Rebellease), její nejbližší soupeřka v celkovém pořadí, ale devatenáctiletá česká reprezentantka byla pevně zabudovaná v jejím háku a nenechala ji odjet.

Do Krásné Lípy dojížděl pohromadě malý peloton a v rychlém finiši byla nejrychlejší Mirre Knavenová, před týmovou kolegyní Julií Kopecky. Třetí skončila Eilidh Shawová (Alba) z Velké Británie.

Belgický tým AG Insurance se díky tomu mohl radovat z vítězství ve třech ze čtyř etap Tour de Feminin a také z triumfu ve všech vypsaných soutěžích. Julia Kopecky se stala celkovou vítězkou, nejlepší závodnicí kategorie U23, vítězkou bodovací soutěže a nejlepší Češkou. Mirre Knavenov byla vyhlášena nejlepší vrchařkou a AG Insurance vyhrál hodnocení týmů.

Julii Kopecky na konečné pódium doprovodili Nizozemka Femke de Vriesová a Belgičanka Xaydee Van Sinaeyová. Obě ztratily více než jednu minutu. Česká cyklistka vyhrála celkové pořadí Tour de Feminin poprvé po 35 letech, naposledy se to podařilo Radce Kynčlové v roce 1989.

Foto: Josef Vaishar/Cycling.photography

Autor článku: Jan Krůta