Dráha

Ivan Kučírek oslavil pětasedmdesátiny

Ivan Kučírek oslavil pětasedmdesátiny

Pětasedmdesáté narozeniny oslavil dnes Ivan Kučírek, trojnásobný světový šampion v tandemech. Někdo čeká na největší životní úspěch nekonečně dlouho. Ten Kučírkův přišel v roce 1980. Bylo mu pětatřicet let a už příliš nevěřil, že by ještě mohl startovat na mistrovství světa. Nominace se dočkal teprve poté, co s osmnáctiletým partnerem Pavlem Martínkem porazili na mistrovství republiky mistry světa Vačkáře s Vymazalem.

V patnácti letech uviděl v Brně na velodromu dráhaře a tehdy se rozhodl, že bude sprinterem. V sedmnácti se na mezinárodním mistrovství ČSSR probojoval jako jediný Čech mezi nejlepších osm a skončil čtvrtý. O rok později, v roce 1964, už jel na mistrovství světa do Paříže. V rozjížďce ho porazil obhájce mistrovského titulu Belgičan Patrik Sercu tak těsně, že rozhodovala cílová fotografie. Z oprav Kučírek postoupil mezi posledních osm.

V obdobích mezi mistrovstvími světa porážel ty nejlepší, ale z vrcholných závodů stále jezdil s prázdnou. Až roku 1971 na MS ve Varese získal bronzovou medaili ve sprintu. Původně tam odjel jako tandemista s Vladimírem Popelkou a sprint měl absolvovat vlastně jen doplňkově. Jezdil i s Milošem Jelínkem, mají spolu stříbro z roku 1976.

Na MS 1980, kde získal své první zlato, byl Kučírek nejstarším účastníkem, Martínek nejmladším. Ale tohle spojení fungovalo báječně, triumf zopakovali o rok později doma v Brně a zlatý hattrick uzavřeli roku 1982 v Leicesteru. Spolupráci zakončili roku 1983 stříbrem. Připočteme-li k tomu i 21 domácích titulů, tak je jasné, že Kučírek patří k nejlepším našim sprinterům. V roce 1971 se stal Králem cyklistiky.

Autor článku: Jaroslav Cícha