MTB

Důležitá vítězství českých bikerů v Řecku

Důležitá vítězství českých bikerů v Řecku

Český reprezentační tým horských kol se od čtvrtka do neděle zúčastnil v blízkosti starověké Sparty řecké série vysoce certifikovaných závodů UCI v kategorii C1 a HC.

Závodů se opět účastnilo nebývale silné a početné startovní pole a to s jediným důvodem – snahou vyjet pro svou zemi co nejvíce bodů do olympijského rankingu a zajistit si tak účast na Olympijských hrách v Paříži. 

Český tým započal závodní účast hned vítězně, když se o zlato postaral junior David Friedel. Velmi dobré šesté místo obsadila také v závodě C1 teprve dvacetiletá Patricie Srnská a na konto českého týmu připsala důležité body. Dařilo i našim mužům, resp. třiadvacítkářům, startujícím v elitní kategorii. Jan Zatloukal dokončil závod na pátém místě a navýšil tak bodové konto českého týmu o dalších 20 bodů. Minulý rok ještě junior, Ondra Novotný, si výborným šestým místem vylepšil svůj nejlepší výsledek mezi dospělými. 

Ve druhém závodě pokračoval dál na vítězné vlně junior David Friedel.

„David se postaral o výrazné oživení závodu, když předpokládaný průběh zdramatizoval defektem zadního kola při nájezdu do třetího kola. Po výměně v depu se ocitnul až na třetí pozici se ztrátou témeř půl minuty na vedoucího jezdce. David ale zabojoval a působivou stíhací jízdou ztrátu rychle eliminoval a zajistil si vítězství,“ okomentoval průběh závodu reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Druhé místo a další pódium pro český tým vybojovala také Patricie Srnská. Bodovala i Eliška Hanáková, která dokončila závod na čtvrtém místě. Výborným způsobem zvládli závod kategorie C1 a oba naši mladíci. Honza Zatloukal navázal na juniora Friedla a zvítězil. Třetí místo obsadil devatenáctiletý Ondra Novotný, ten si na své konto připisuje vůbec první pódium v kategorii mužů do třiadvaceti let.

I závěrečný nedělní závod vládly naše mladé reprezentantky na výbornou. V elitní kategorii žen obsadila Patricie Srnská páté a Eliška Hanáková sedmé místo a obě znovu navýšily svá bodová konta. Patricie Srbská navýšila také i konto olympijského rankingu týmu žen. Také třiadvacítkáři, Jan Zatloukal a Ondřej Novotný, se dokázali prosadit v závěrečném závodě mužů Elite a napodobili své reprezentační kolegyně. Honza vybojoval výborné páté a Ondra sedmé místo a připisují si důležité body do rankingu UCI. Body, které vygeneroval pro český olympijský tým během uplynulých 14 dnů v Řecku Jan Zatloukal, pak mohou hrát skutečně klíčovou roli v závěrečném součtu olympijského rankingu mužů.

FOTO: Robin Nevřala a Viktor Zapletal

Autor článku: Filip Švestka