Tým

Dukla Praha s řadou změn a kontinentálním týmem žen

Dukla Praha s řadou změn a kontinentálním týmem žen

Cyklistickou Duklu Praha čeká v příštím roce několik podstatných změn. Kromě toho, že postavila silný tým žen se statusem kontinentální stáje, dokončila také několikaletý proces transformace a do sezony 2023 vstoupí ve struktuře, kterou se ubírá většina úspěšných zahraničních olympijských center.

Dukla Praha už delší dobu není orientována pouze na své týmové závodníky, ale podporuje také vybrané sportovce napříč českými i zahraničními týmy. Podpora je zaměřena na čtyři olympijské disciplíny: dráhu, silnici, horská kola a bikros.

Armádní centrum už letos podporovalo sportovce, kteří vybojovali celkem 9 cenných kovů z vrcholných akcí v podobě mistrovství světa a Evropy. Mj. tři juniorské mistry světa Barboru Němcovou, Milana Kadlece a Radovana Štece.

„Smyslem resortního centra je pomáhat s přípravou vybraným talentovaným závodníkům, reprezentantům České republiky, bez ohledu na to, v jakém klubu působí,“ vysvětluje šéftrenér Dukly Praha Viktor Zapletal.

„V zahraničí jde o běžnou praktiku, my jsme se k tomuto modelu propracovávali několik let, ale nyní se dá říci, že na tuto formu pomoci máme vhodné závodníky i vnitřní nastavení,“ přidává Zapletal.

Celé to funguje tak, že vybraní závodníci jsou členy profesionálních tuzemských, či zahraničních klubů, v jejichž barvách jezdí a kluby jim zajišťují dle dohody materiál a závodní program v nejvyšší možné klasifikaci UCI.

„Naopak přípravné a tréninkové kempy, soustředění, další vybrané závody, ale i lékařskou péči či regeneraci a v případě dráhy a silničního týmu žen i materiálové vybavení, zajišťuje resortní centrum ve spolupráci s reprezentací,“ dodává šéftrenér Dukly.

Milan Kadlec junior bude i po přestupu do development teamu worldtourové stáje DSM podporován Duklou.

V roce 2023 se v případě dráhového a silničního týmu mužů touto cestou už vydá Dukla Praha oficiálně (bude dál podporovat např. Kadlece juniora, který míří do farmy worldtourové stáje DSM nebo Štece, jenž bude působit v kontinentálním týmu Israel Cycling Academy).

Jiný model je ale v plánu u dráhového a silničního týmu žen. Ty mají stále mnohem menší možnosti přestupu do světových silničních týmů než muži. Proto se tedy tým žen pražské Dukly v sezóně 2023 zařadí mezi kontinentální týmy.

Sportovní ředitel a trenér Milan Kadlec bude mít k dispozici tým, který tvoří 11 závodnic: Veronika Bartoníková, Gabriela Bártová, Nicole Hartychová, Kateřina Kohoutková, Jarmila Machačová, Barbora Němcová, Hanka Runtová, Anna Růžičková, Nela Slaníková, Patricie Srnská a Petra Ševčíková.

Zkušená Jarmila Machačová se vrací po mateřské dovolené a bude kapitánkou týmu žen.

Kapitánkou mladého týmu bude zkušená Jarmila Machačová, která se vrací zpět do pelotonu po mateřské dovolené. K již zmiňované mistryni světa Machačové se přidávají i další mladé evropské a světové medailistky. Ševčíková je úřadující mistryní Evropy, podobně jako juniorka Němcová, která ale vlastní i trikot nejprestižnější, je totiž i úřadující mistryní světa. Medailistkou evropského šampionátu je také Bártová, která se do vrcholové cyklistiky vrací po téměř roční pauze zaviněné nepříjemným onemocněním. 

Tým pražské Dukly se dlouhodobě zaměřuje i na práci s mládeží. Silniční a dráhovou mládežnickou skupinu, konkrétně tým juniorů, od podzimu vede na pozici trenéra a sportovního ředitele zkušený František Trkal.

Biková skupina podporovaná resortním centrem a vedená trenérem Viktorem Zapletalem je výrazně střídmější, pokud jde o počet zařazených závodníků, nicméně tím větší je její síla a z pohledu horských kol zahrnuje absolutní českou, ale také světovou špičku.

Úřadující český mistr kategorie U23 Jan Zatloukal je velkou nadějí českého MTB.

Podpory ASC Dukla Praha využívají olympionici Ondřej Cink a Jitka Čábelická, dále pak Jana Czeczinkarová, talentovaní mladíci Jan Zatloukal, Jan Sáska a Filip Konečný i juniorská mistryně Evropy Simona Spěšná. Zajímavou novinkou je skutečnost, že olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý bude i nadále pokračovat ve spolupráci se svým dlouholetým koučem Viktorem Zapletalem, nově na pozici trenéra kategorie U23 a pod společným vedením této dvojice právě v těchto dnech absolvuje český bikový výběr Dukly Praha soustředění na Mallorce.

BMX zastupuje v pražské Dukle aktuálně nejúspěšnější česká závodnice, medailistka ME do 23 let, Eliška Bartůňková, která je zároveň i českou bikrosovou nadějí pro olympijské hry 2024.

Foto: Jan Brychta, Michal Červený

Autor článku: Jan Krůta

Související

Doporučené