Cyklokros

Cyklokrosovým šampionem je Pidcock, Boroš dojel šestnáctý

Cyklokrosovým šampionem je Pidcock, Boroš dojel šestnáctý

Tom Pidcock se stal jako první Brit mistrem světa v cyklokrosu v mužské kategorii elite. V americkém Fayetteville zvítězil na 73. šampionátu s půlminutovým náskokem před Nizozemcem Larsem van der Haarem a Belgičanem Elim Iserbytem. Michael Boroš dojel šestnáctý.

Olympijský šampion na horských kolech Pidcock vystřídal na trůnu vítěze předchozích tří šampionátů Nizozemce Mathieua van der Poela, který ve Fayetteville chyběl – stejně jako belgická hvězda Belgičan Wout van Aert. Tito dva velcí rivalové se podělili o posledních sedm titulů mistra světa. Dvaadvacetiletý Pidcock vylepšil druhé místo mezi elitou z roku 2020 a navázal na zlaté medaile z juniorů (2017) a kategorie do 23 let (2019).

Absence M. van der Poela a Aerta otevřela cestu ke zlatu pro třetího velikána, olympijského vítěze na horských kolech Pidcocka, a ten šanci využil dokonale a vyhrál zcela přesvědčivě. Již v prvním kole se na čele vytvořila skupina 14 jezdců, která se postupně redukovala, ale bohužel v ní chyběl Boroš jež jel ve druhé skupině s malou ztrátou.

Vedoucí skupina se postupně zužovala, ale jasně nejpočetnější zastoupení měli vepředu Belgičané a snažili se nástupy, hlavně Michael Vanthourenhout, skupinu rozdělit a především unavit Pidcocka.

Ten však byl pozorný a potom ve čtvrtém kole nastoupil sám. Reagovat se na to snažil Iserbyt, ale i jeho snaha byla marná. V cíli pátého kola již měl Pidcock náskok 24 vteřin a za ním zbyla pětice L. Sweeck, Iserbyt, M. Vanthourenhout (všichni Belg.), van der Haar a Venturini.

Ve 40. minutě poprvé zaútočil mistr Evropy van der Haar, který do té doby jel v poklidu na poslední pozici ve skupině. Zachytit jeho nástup dokázal pouze Iserbyt, naopak odpadl L. Sweeck. O zlatu Pidcocka bylo jasno dlouho před koncem závodu, a tak pozornost se soustředila na boj o další medaile.

Van den Haar se snažil Iserbyta setřást, ale nepovedlo se mu to, a tak se rozhodovalo ve spurtu. Zkušený Nizozemec vjel na cílovou rovinku za svým soupeřem, ale na jeho nástup Iserbyt nestačil a dlouho před páskou poznal marnost svého snažení, přesto se dočkal své první medaile mezi elitními jezdci.

Boroš se nejvýše posunul na dvanácté místo, ale v závěrečném spurtu početné skupiny byl nejpomalejší a dojel bohužel až poslední na 16. místě, takže ani letos se vytouženého umístění v první desítce nedočkal, jeho maximem tak zůstává sedmé místo z roku 2017.

Výsledky:

Muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:00:36, 2. van den Haar (Niz.) +30, 3. Iserbyt +32, 4. M. Vanthourenhout (oba Belg.) +52, 5. Venturini (Fr.) +57, 6. Toon Aerts +1:02, 7. Adams +1:06, 8. L. Sweeck (všichni Belg.)  +1:16, 9. Kuhn (Švýc.) +1:36, 10. Soete (Belg.) +1:44, …16. Boroš (ČR) +1:50.

FOTO Petr Dlask

Autor článku: Jaroslav Cícha