Cyklokros

Cyklokrosařka Zemanová třináctá, Boroš čtrnáctý na SP

Třinácté místo obsadila Kristýna Zemanová ve čtvrtém dílu seriálu Světového cyklokrosového poháru, který se dnes jel na okruhu v belgickém Maasmechelenu.  pokračoval dnes čtvrtým dílem seriálu Světového poháru v cyklokrosu. Na čtrnácté pozici dokončil závod mezi muži Michale Boroš a mládežnických kategoriích se do elitní desítky dostali juniorka Eliška Hanáková, která dojela osmá a o jednu příčku lépe skončil Václav Ježek.

Svoji letošní neporazitelnost v SP prodloužila Nizozemka Fem van Empelová, která vyhrála před svými krajankami Puck Pieterseovou a Shirin van Anrooijovou, shodou okolností všechny ještě patří do kategorie U23. Při minulém podniku v Táboře se česká šampionka Zemanová poprvé probila do první patnáctky a dnes ji ještě o jednu příčku polepšila a v průběžném hodnocení seriálu je devatenáctá, když však první dva podniky v USA neabsolvovala.

Co se povedlo van Empelové, nedokázal Belgičan Eli Iserbyt. Po třech vítězstvích se dnes musel spokojit se třetím místem, přesto zcela jasně vede pořadí seriálu. Po osmi druhých místech v závodech SP se premiérového triumfu dočkal jeho krajan Laurens Sweech, který vyhrál před Larsem van der Haarem z Nizozemí.

V úvodu se dlouho na čele držela pohromadě velká skupina i když čelo opanovalo tradičně trio jezdců L. Sweeck, Iserbyt a M. Vanthourenhout. S domácími jezdci se drželi pouze van der Haar a Švýcar Kevin Kuhn, Boroš se pohyboval za první desítkou a v polovině závodu se posunul dokonce na deváté místo. Ovšem z šestém okruhu z celkových devíti vysoké tempo neudržel a klesl na 14. místo.

Ještě předtím ovšem vedoucí jezdec Iserbyt v jedné ze zatáček upadl a to byla šance především pro Sweecka, který ji nehodlal promarnit. Okamžitě nastoupil a dokázal si postupně vybojovat půlminutový náskok. Van der Haar se posunul na druhé místo před M. Vanthourenhouta, kterého potkala krize. Za Nizozemce se zavěsil zpět Iserbyt, ale ten jej v posledním kole dokázal setřást. Boroš dojel čtrnáctý a po dvou umístěních v elitní desítce navázal na svoji pozici z prvního závodu SP v USA.

Stejně jako v Táboře si nejlépe mezi juniorkami vedla Lauren Molengraafová z Nizozemí. Hanáková se neustále držela v první desítce, naopak v Táboře z našich nejlepší Vanda Dlasková měla dnes velkou smůlu. Ve třetím okruhu těsně za depem měla defekt, když v té době jezdila těsně za nejlepší desítkou a propadla se až na do poloviny čtvrté desítky startovního pole. Potom se sice posouvala kupředu, ale na lepší jak 23. místo to nestačilo. Početným polem se výše posouvaly i další naše závodnice a druhou nejlepší byla Kateřina Douděrová jezdící mezi juniorkami prvním rokem, která se dostala až na 12. místo.

Stejně jako v Táboře si z Čechů mezi juniory vedl nejlépe Václav Ježek, i když tentokrát na stupně vítězů nedosáhl. Prakticky celý závod se držel v první pětici až v závěru o ni přišel, ale od čtvrtého v pořadí jej dělily pouze dvě vteřiny. V průběžném hodnocení SP je Ježek čtvrtý. Zvítězil Nizozemec Guus van den Eijnden, který nejlepšího z Tábora Léo Bisiauxe z Francie předčil o 15 vteřin.

Výsledky:

Ženy:

1. van Empelová 54:39, 2. Pieterseová +3, 3. van Anrooijová +6, 4. Betsemaová (všechny Niz.) +44, 5. Vasová (Maď.) +1:05, 6. Vosová (Niz.) +1:13, …13. Zemanová +2:06, 47. Hladíková -1 kolo, 55. Jeřábková (všechny ČR) -2 kola.

Pořadí po čtyřech závodech:

1. van Empelová 160, 2. Betsemaová 88, 3. Alvaradová 87, 4. Worstová 80, 5. van der Heijdenová (všechny obě Niz.) 78, 6. Pietersová 60, …19. Zemanová 25, 50. Jeřábková 1.

Muži:

1. L. Sweeck (Belg.) 1:02:30, 2. van der Haar (Niz.) +13, 3. Iserbyt +20, 4. M. Vanthourenhout +24, 5. Vandeputte (všichni Belg.) +27, 6. Kuhn (Švýc.) +31, …14. Boroš (ČR) +1:29.

1. Iserbyt 145, 2. L. Sweeck 122, 3. M. Vanthourenhout 94, 4. van der Haar 85, 5. Vandeputte 77, 6. Soete (Belg.) 66, 7. Boroš 57.

Juniorky:

1. Molengraafová (Niz.) 42:02, 2. Moorsová (Belg.) +8, 3. A. Holmgreová (Kan.) +44, …8. E. Hanáková +1:43, 12. Douděrová +2:45, 18. Nováková +3:57, 23. Dlasková (všechny ČR) +4:22.

Junioři:

1. van den Eijnden (Niz.) 44:17, 2. Bisiaux (Fr.) +15, 3. Vandenbergher (Belg.) +25, …7. Ježek +58, 17. Novotný +1:33, 24. Faltýnek +2:12, 43. Samec +4:16, 53. Šumpík (všichni ČR) -1 kolo.

Muži U23:

1. Nys (Belg.) 49:08, 2. Ronhaar (Niz.) +2, 3. W. Meeussen (Belg.) +5, …23. Fiala +3:26, 35. Černý +5:33, 41. Kerl -1 kolo, 46. Jindřich (všichni ČR) -2 kols.