Cyklokros

Cyklokrosaři si rozdělí medaile z MČR v Kolíně

Cyklokrosaři si rozdělí medaile z MČR v Kolíně

 Již po jedenasedmdesáté budou cyklokrosaři bojovat o mistrovské medaile. Muži a ženy elitních si je rozdělí v sobotu 8. ledna na známém místě, na okruhu v Kolíně. Start závodu žen je ve 12:00, muži vyrazí vstříc medailím ve 13:30. Trikoty českých šampionů budou obhajoval Pavla Havlíková (Lawi junior Team) a Michael Boroš, nově jezdící v barvách stáje Elkov Kasper kam přestoupil z ČEZ Cyklo team Tábor.

„Cyklokros pozorně sleduji a když je šampionát v mém rodném městě tak zcela jistě chybět nebudu, ale nechyběl jsem již několik let. Kolínští pořadatelé se vždy pořadatelství zhostí na výbornou a chci poděkovat městu Kolínu, za to jak podporuje cyklistiku a cyklokros. A jistě to budou zajímavé závody i s ohledem na to, že je to nominační závod před blížícím se mistrovství světa v USA,“ řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

Petr Kesner, vedoucí odboru kultury a sportu městského úřadu v Kolíně, poděkoval ČSC za to, šampionát městu přidělila a zdůraznil, že to bude určitě důstojné vyvrcholení sezony. „A také bych chtěl poděkovat klubu a panu Slavíčkovi, že to zvládají tak dobře, protože je to i pro město reklama.“

Původně se měl šampionát uskutečnit v Uničově, ale k situaci s Covid-19 jeho pořádání tamní organizátoři odřekli a Kolín je zastoupil. „Vytrhli trn nám tím z paty,“ zdůraznil předseda cyklokrosové komise ČSC Petr Balogh a zrekapitulovat již skončený seriálu Toi Toi Cup 2021. „Máme neuvěřitelné štěstí, že firma Toi Toi nás podporuje již patnáct let. Ročník Toi Toi Cupu se nám podařil, objely se všechny plánované závody a navíc ve všech kategoriích. V roce 2021 na něm startovali jezdci z 15 států, celkově startovalo 3264 cyklokrosařů a také vše již směřujeme k mistrovství světa v roce 2024, které se pojede v Táboře.

 „Když jsem na pořadatelství kývl, tak jsem si ani neuvědomil jaké to přinese problémy. Přelom roku je z hlediska financování strašně složitý, ale mistrovství je zabezpečeno dobře a šestnáctý závod bude dobrý. Kolín je sportovní město, my jsme získali zázemí na atletickém stadionu a diváci na závody chodí. Letos využije nově i víceúčelovou sportovní halu, kde se uskuteční slavnostní vyhlášení,“ řekl ředitel závodu Jan Slavíček a připomněl, že trať je standardní, prakticky stejná jako v minulých letech. „Rozhodovat bude výjezd ze stadionu, kde jsou umělé překážky a potom stav písku, ale to určí počasí až těsně  před závodem.“

Reprezentační kouč Petr Klouček prozradil, že hrubou představu o reprezentantech pro mistrovství světa již má. „V Americe se ale pojede na zcela jiné trati, ale při nominaci domácí šampionát svou roli hrát bude. Máme velice dobré juniorky, slušně jezdí i junioři, mezi ženami U23 je velmi dobrá Kristýna Zemanová a Matěj Stránský ve stejné kategorii mužů jezdí prvním rokem a pohybuje do pěti v redukovaném pořadí. V elite žen je jen Kateřina Nash a mezi muži pouze Michael Boroš jezdí pravidelně závody Světového poháru, ale jeho forma jde nahoru. Na domácí šampionát se těším, trať nahrává tomu, že se asi bude jezdit ve skupině,“ dodal Petr Klouček.

FOTO Jaroslav Svoboda

Autor článku: Jaroslav Cícha