Cyklokros je cyklistická disciplína, jejíž počátek se váže již k roku 1902, kdy se konal v Paříži historicky první národní cyklokrosový šampionát. Sezóna cyklokrosových závodů trvá od začátku září do konce února a jezdí se mnohdy za značně nepříznivých povětrnostních podmínek a na velmi obtížných terénech. Cyklokrosové tratě jsou situovány na okruzích o délce 2,5 až 3,5 kilometru a zahrnují členité úseky se zpevněným a nezpevněným povrchem jako jsou silnice, polní cesty, lesní stezky a louky, různé přírodní a umělé překážky, což vyžaduje častou změnu rytmu, velmi pokročilou techniku jízdy včetně běhu s kolem na ramenou a vysokou fyzickou kondici závodníků.

Doba trvání závodu mezinárodních kategorii se řídí v rozpětí 40–60 minut. Počet okruhů se vypočítává po projetí nejrychlejšího závodníka prvním okruhem tak, aby se výsledný čas co nejvíce přiblížil ke stanovenému času dané kategorie. Oblasti, kde je tento sport nejvíce oblíben odpovídá státům s historickou tradicí v cyklokrosu – Belgie, zejména Flandry, Nizozemsko, Francie a Česko. První mistrovství světa se konalo v roce 1950 ve Francii. Česká republika se pyšní svými mistry světa a medailisty.

Cyklokrosová kola jsou skoro totožná s koly pro závody na silnici, jen se lehce liší geometrií, jsou lehká a používají se speciální cyklokrosové galusky či pláště.  Závodníci smějí v průběhu závodu měnit kola ve dvou depech na okruhu. Proto je zde nedílnou součástí i mechanik, který v obtížných podmínkách myje nebo opravuje kolo, které je pak závodníkovi schopen poskytnout při dalším průjezdu depem.

Mistři ČR 2022

 ZDE

Mistři ČR 2021

 ZDE

Mistři ČR 2020

 ZDE

Generální partner
Exkluzivní partner
Institucionální partner